Želvy chilské se začaly ve Zlíně chovat v dubnu 2007. Do zoo v Lešné tehdy přijely z jihoamerické ZOO Santiago de Chile. Během prvního roku ale získávali zoologové zkušenosti s tím, jak vlastně vejce inkubovat.

„Nakonec jsme přišli na to, že je nutné vejce v našich podmínkách vyjmout v průběhu inkubace z líhně a vystavit zhruba dvouměsíční klidové fázi při okolní teplotě osm až dvanáct stupňů. Po této pauze vejce opět vkládáme do líhně, kde se teplota během dne mění a její hodnoty kolísají v rozmezí od 22 do 29 stupňů. Teprve při tomto druhém nasazení do líhně se případné embryo ve vejci začne vyvíjet,“ vysvětlil zoolog Pavel Shromáždil.

Upřesnil, že samička želvy snesla vajíčko loni v červenci a mládě se tak vylíhlo 29. března. Prozatím zůstává v chovatelském zázemí. „V inkubátoru jsou ještě další tři vejce od stejné samice. Pořád máme tedy reálnou naději na další chovatelský úspěch u želv chilských. V terarijních kolekcí evropských zoo se s ní setkáme jen zřídka a odchovy patří stále mezi výjimečné události, zejména pak v Evropě, tedy mimo areál přirozeného výskytu těchto želv,“ podotkl zoolog.

Tento druh jihoamerické terestrické želvy příliš nevyniká svým zbarvením ani velikostí těla. Má odstíny hnědé barvy s prostým zabarvením skvrn a váží mezi jedním až jedním a půl kilogramem. Jejím přirozeným domovem jsou nehostinné pouštní oblasti Argentiny a Paraquaye, které je schopno trvale osídlit jen málo živočichů a rostlin. Ve Zlíně ji mohou zájemci uvidět v jihoamerické oblasti zoo poblíž expozice tapírů a mravenečníků.