V nemocnici T. Bati ve Zlíně se medici díky lékařům z interny a urgentu dozvěděli, jak se používá ultrazvuk v každodenním provozu v rámci péče o pacienta. Worshopu se zúčastnilo ho 15 mediků, studentů posledních ročníků studia všeobecného lékařství.

„Ultrazvuk bývá nazýván fonendoskopem 21. století. Kromě klasického použití, kdy je na ultrazvukové vyšetření jedné části těla pacient odeslán do specializované ambulance a pak se zase vrací na své oddělení, již nyní používáme ultrazvuk víceméně celotělově. A až při nejasném nálezu konzultujeme specialisty. Díky tomu je diagnostika rychlejší, flexibilnější a méně zatěžující pro pacienta,“ uvedl Ilja Ryšavý, vedoucí JIP Interního oddělení KNTB a jeden z organizátorů akce.

Jarní počasí v únoru. Ilustrační foto
O víkendu nahlédne do Zlínského kraje jaro, teploty budou atakovat 15 stupňů

Účastníci workshopu absolvovali tři teoretické výukové bloky, čtvrtý blok byl zaměřen na simulaci praktických situací diagnostiky.

„Na workshop jsem se přihlásil, protože mě zajímá vnitřní lékařství i ultrazvuk a vnímám to jako výbornou příležitost rozvíjet se, získat praxi,“ popsal student 6. ročníku olomoucké lékařské fakulty Jakub Vagunda.

Vzhledem k velkému zájmu studentů a rychle zaplněné kapacitě workshopu mají internisté v plánu tuto vzdělávací akci organizovat pravidelně a dvakrát ročně.

Ve vsetínské nemocnici šli budoucí lékaři ve stopách primáře

Nový projekt Vsetínské nemocnice nabídl budoucím lékařům intenzivní dvoudenní stáž pod záštitou vedoucích jednotlivých pracovišť, možnost seznámení s prostředím, technickým vybavením a pracovním kolektivem. Studenti se zapojili do běžného provozu, nejen v ambulancích či na lůžkových odděleních, ale také na operačních sálech.

Projekt oslovil pětici mediků z Čech i ze Slovenska.

Ilustrační foto.
Tady je TOP 5 základek Zlínska, kde žáci nejlépe zvládli přijímačky na střední

„Od rána stopuji primáře, dozvěděla jsem se základní informace, vzal nás na sály, kde jsem byla součástí čtyř operací. Prohlédla jsem si nové přístrojové vybavení, včetně robotické ruky,“ řekla medička Eva Burdová z Popradu.

Vsetínští chirurgové dlouhodobě spolupracují s lékařskými fakultami v Olomouci či Brně.

„Díky tomuto projektu se mohli na stáž přihlásit medici odkudkoliv. Měli jsme tady studentku ze Slovenska, která tak měla možnost porovnat stáže doma a v Česku,“ komentoval primář chirurgického oddělení Radim Slováček.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na porodním oddělení KNTB Zlín mají radost z novinky

Zdroj: KNTB Zlín