Program na podporu zdravotníků funguje ve Zlínském kraji od roku 2016. Nemocnice ve Zlínském kraji, včetně těch, které nejsou založené Zlínským krajem, mohou využít finanční spoluúčasti kraje k vyplacení motivačních stipendií.

Budoucí sestry mohou během studia získat 25 tisíc korun, pokud se zaváží, že v konkrétní nemocnici zůstanou 3 roky, medici pak mohou získat 50 tisíc korun, pokud v nemocnici budou jako lékaři pracovat dva roky po získání plné kvalifikace.

Zlínský kraj poskytuje nemocnicím 50 procent z částky, která se reálně vyplatí, druhou část hradí nemocnice.

„Záleží na zájmu personalistů v jednotlivých nemocnicích, do jaké míry tento motivační nástroj využívají. Obecně pozorujeme, že mladí lidé se dnes nechtějí příliš vázat pro případ, že by se jim naskytla zajímavější pracovní nabídka. Nejlépe se stipendijní program ujal v nemocnici v Uherském Hradišti,“ sdělil hejtman Jiří Čunek. 

 „Částka, kterou již kraj uvolnil, se pohybuje téměř ve výši milionu korun. Přesná čísla budou známa až po vyhodnocení programu za roky 2018 a 2019,“ dodal hejtman.

Pro rok 2019 je navržena částka 175 tisíc korun. Z této dotační částky poskytované krajem budou podpořeny 4 sestry a 5 lékařů v Uherskohradišťské nemocnici, Vsetínské nemocnici a Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Dalších 175 tisíc poskytnou nemocnice zapojené do projektu. (ex)

Ve Zlíně se natáčel film Zátopek.
Zlínsko je rájem filmařů. Kraj jim na natáčení dává miliony