S dvojicí cizinců, kteří se pohybovali po zlínském vlakovém nádraží, se setkala hlídka poprvé v pondělí 2. listopadu večer. Od mužů se strážníci dozvěděli, že se potřebují dostat do Brna, kde mají nastoupit do zaměstnání.

Jelikož byli oba pod vlivem alkoholu, upozornili je strážníci na zákaz konzumace alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích. Poté jim pomohli nalézt spoj do cílové destinace. O necelých devět hodin později však bylo jasné, že se dotyční dobrou radou neřídili.

VYMOČIL SE PŘÍMO NA PERÓNĚ

Krátce před šestou hodinou v úterý 3. listopadu byla přivolána hlídka MP Zlín opět na železniční stanici, kde mělo docházet k popíjení alkoholu dvojicí cizinců, z nichž se jeden vymočil přímo na peróně.

Strážníci zjistili, že se jedná o již řešené cizince ve věku 47 a 55 let, kteří se už nacházeli se ve stavu na hranici těžké opilosti a otravy alkoholem. Orientační vyšetření prokázalo u staršího na 3,2 promile alkoholu v dechu, u mladšího pak dokonce 4,1.

„Po provedeném lékařském vyšetření je strážníci převezli do Kroměříže, kde se dočkali vystřízlivění v útulných prostorách tamní záchytné stanice,“ uvedl k případu mluvčí zlínských strážníků Pavel Janík.

MUŽ SE SÁPAL PO ZBRANI STRÁŽNÍKA

Ve stejný den, hodinu před polednem, prováděla hlídka kontrolu autobusového nádraží. Zde pozornosti nemohla ujít skupina sociálně nepřizpůsobených osob, které se obvykle netrápí s dodržováním předpisů.

„Co mohlo skončit pokojným rozchodem, nabralo na dramatičnosti v okamžiku, kdy se jeden z přítomných pokusil uchopit za hlavu služebního psa a vzápětí se sápal po střelné zbrani strážníka. Následovalo použití donucovacích prostředků a 42letý muž z Uherského Brodu skončil na zemi s pouty na rukou. Ani v této poloze však ze sebe nepřestával chrlit proud nadávek nejvulgárnějšího kalibru,“ popsal událost Pavel Janík.

Po provedeném orientačním vyšetření, které v jeho případě prokázalo přes 2,5 promile, také on putoval k vystřízlivění do protialkoholní záchytné stanice.

„Jeho protiprávní jednání, kdy bude čelit obvinění hned z několika přestupků, bude mít dohru před správním orgánem,“ dodal Pavel Janík.

DÉMON ALKOHOL

Ve středu 4. listopadu byla hlídka MP Zlín přivolána na zastávku MHD v místní části Prštné, kde byl vyloučen z přepravy 36letý muž z Luhačovic.

„Čerstvý vzduch mu však v tomto případě vyloženě prospěl a po krátkém odpočinku dal na doporučení strážníků a k místu svého ubytování se odebral pěšky,“ usmál se Pavel Janík.

„To, co se u předchozí události povedlo hned na poprvé, chvíli trvalo v případě 30letého muže, který se v pátek 6. listopadu po ‚policejní hodině‘ nacházel u zastávky MHD na sídlišti Jižní Svahy,“ pokračoval mluvčí strážníků.

Mladý muž si byl vědom, že to s alkoholem přehnal a ačkoliv analyzátor alkoholu v dechu vykázal hodnotu 3,7 promile, dokázal jakž takž kontrolovat své chování.

„S hlídkou se dokonce ztotožnil v tom, že by se měl odebrat ke svému nedalekému bydlišti a tímto směrem zamířil. Bohužel nepříliš úspěšně, a tak jej strážníci raději doprovodili a předali jeho družce. Ta potvrdila, že se v jeho případě jedná údajně o běžný stav,“ vyjádřil se Pavel Janík.

Prozatím poslední převoz do protialkoholní záchytné stanice realizovala hlídka MP Zlín v neděli 8. listopadu krátce po poledni.

V centru krajského města se totiž nacházela dvojice mužů ve věku 37 let, u nichž orientační vyšetření prokázalo 3 a 3,8 promile alkoholu. Jelikož ani jeden z nich nedokázal v důsledku těžké opilosti kontrolovat své chování, čekalo je střízlivění ve specializovaném zdravotnickém zařízení.