„Umělec nedodržel několik termínů, na kterých se v souvislosti se zhotovením díla dohodli. Nejzazším termínem měl být prosinec. S blížícím se datem dokončení ale pan Novák přestal brát telefon a komunikovat. Nakonec se přece jen ozval a dokonce přijel na radnici vysvětlit zpoždění. V jakém stavu se ale dílo nachází, nevím. Neviděl jsem ho. Domnívám se, že model tvrze prozatím existuje jen na papíře,“ poznamenal Holý.

Podle informací z radnice se v současné době celou záležitostí zabývají právníci. „Teoreticky bychom model mohli obdržet v lednu. Právníci ale zkoumají, zdali vůbec můžeme ještě ve smluvním vztahu pokračovat a za jakých podmínek,“ popsal stávající situaci architekt.

Někteří zastupitelé města jsou v krajním případě ochotni lednový termín respektovat. „Musely by ovšem existovat záruky, že zhotovitel tento termín nepřekročí. V případě nejistého výsledku by bylo na místě vyhlásit nové výběrové řízení,“ zamyslel se uherskohradišťský zastupitel a poslanec Antonín Seďa (ČSSD).

Zástupci radnice už nemohou umělci přijít na jméno. „Celá záležitost je pro mě už krajně nepříjemná,“ přiznal před časem místostarosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS), který má dění kolem modelu na starosti.

Obyvatele města pohled na připravený piedestal rozčiluje. „Centrum Hradiště je hezky opraveno, ale betonový piedestal vypadá jako roubení studny. Už by bylo na čase, aby s tím radní něco udělali,“ prohlásila Jarmila Brázdová.

Podle zdroje blízkého hradišťské radnici se může situace ještě více zkomplikovat. „Pan Novák radním zhruba před měsícem navrhl, že model dokončí koncem ledna. Když se s nimi sešel před několika dny, už tento termín nesliboval. Za každé prodlení mu ale hrozí nemalé sankce, takže je otázkou, jestli pro něho dokončení modelu bude mít ještě nějaký finanční efekt,“ spekuloval pracovník hradišťského městského úřadu, který redakci poskytl své jméno, ale přál si zůstat v anonymitě.

Vyjádření Petra Nováka se zpravodaji Deníku do uzávěrky vydání nepodařilo získat. Starosta Uherského Hradiště Libor Karásek odmítl záležitost komentovat.