Model Zlína, jenž navrhla kancelář pro architekturu a design v čele s architektkou Jitkou Ressovou, byl odlit v umělecké slévárně z Horní Kalné u Vrchlabí, která vyrábí díla z bronzu pro celý svět.

„V naší slévárně odléváme bronzová díla metodou ztraceného vosku, což je nejpřesnější způsob vytváření odlitků. Je to velmi stará technika, jejíž použití je zmiňováno již u starých Egypťanů 2 500 let před našim letopočtem a po staletí zůstala víceméně nezměněná,“ uvedl Michal Horák z umělecké slévárny.

bronzový model města Zlín terasa Baťova mrakodrapu
Baťův mrakodrap láká na zmodernizované expozice

Výsledný model města vznikal vzhledem ke svému velkému rozměru postupně, po 12 dílech, které pak následně byly svařeny. Michal Horák proces výroby podrobně popsal: „Na základě modelu, v tomto případě vyrobeného na 3D tiskárně, se udělá negativní forma ze silikonu a sádry, do níž se nanese horký vosk. K tomuto modelu se následně vytvoří síť nalévacích kanálků, které posléze slouží k vytlačení vzduchu při aplikaci roztaveného bronzu. Vzniklá forma, vyplněná voskem, se umístí do pece, kde se vypaluje při teplotě asi 600 °C. Během této doby se vosk vypaří. K dispozici tak zůstane pevná vypálená forma, ve které je jen dutý prostor, a je do ní možno nalít roztavený bronz o teplotě asi 1200 °C. Po vychladnutí se forma kolem odlitku opatrně rozbije, nalévací kanálky se odřežou a odlitek se opracuje, očistí a dodá se mu patina.“

Vzhledem ke své velikosti musel být model Zlína složen až na místě. Jeho dva díly dohromady váží přes půl tuny. K jejich dopravení z přízemí na terasu musela být využita legendární pojízdná Baťova kancelář ve výtahu, neboť do běžných výtahů by se nevešly. (hed)

Výstava Objevte tajemství lidského těla v obchodním centru  Zlaté jablko ve Zlíně.
Hravá výstava seznamuje děti s fungováním lidského těla