„Jsou tady například biorámy tanků nebo automobilů. V poslední době se ale více prosazují papírové modely, kterých je tady asi sedmdesát,“ přiblížil pořadatel a vedoucí tamního modelářského kroužku Josef Novák. Podle něj je to tím, že zatímco plastový model se dá pořídit asi za dva až tři tisíce, papírový stojí kolem svou set korun.

„K plastovému modelu je spousta doplňků, kdežto k papírovému vlastně jen nůžky a lepidlo,“ dodal Novák. Účastníci soutěže přijeli z polské Bialsko Bialy, slovenské Nitry a Trenčína, moravského Nového Jičína, Frýdku-Místku, Kopřivnice, Zlína, Hodonína, Uherského Hradiště, Vsetína i blízkého okolí Brumova-Bylnice.

Poměrně blízko bydlí například devítiletý Jakub Vašička z Lipové nebo čtrnáctiletý Luděk Matula z Rudimova na Luhačovicku. „Kdysi jsem uviděl stavebnici a prostě si ji koupil. Od té doby stavím,“ podotkl Matula, který byl dvakrát druhý na mistrovství České republiky s modely německé techniky.

„Je u toho i sranda. Ale když se něco pokazí, je lepší to hned hodit do koše. Plastikové modely je možné ještě vytmelit a vybrousit, ale papírové už ne,“ konstatoval chlapec. Poháry vítězům předali váleční veteráni, kteří měli u příležitosti soutěže v Brumově-Bylnici už tradiční setkání.