Nový areál už prochází zkušebním provozem. V zoufalém stavu zatím zůstává fotbalové hřiště.

„Stavba víceúčelového hřiště už finišuje. Ještě musíme dopracovat provozní řád a provést drobné osetí," zmínil Deníku starosta Stanislav Bartoš.

Hřiště už je přitom plně funkční. Přes léto ale funguje v tzv. zkušebním provozu. „Chceme vychytat případné nedostatky, aby od září mohlo hřiště fungovat naplno," vysvětlil starosta.

Víceúčelové hřiště v Ludkovicích je vhodné pro všechny formy míčových her, hlavně pro tenis, volejbal, házenou, košíkovou. Otevřené bude bezplatně pro širokou veřejnost, ale prioritně je určeno pro děti z mateřské a základní školy.

„Hřiště nám velmi chybělo," zdůraznila ředitelka místní školy Viktorie Janečková. „Původní asfaltové hřiště nebylo příliš vhodné ani bezpečné," vysvětlila.

„Nové hřiště budeme využívat maximálně, už se všichni těšíme," dodala ředitelka. Mateřskou a základní školu v Ludkovicích navštěvuje přibližně 50 dětí.

Projekt na vybudování víceúčelového hřiště přitom vznikl již před mnoha lety. „Původně jsme chtěli mít hřiště v místě bývalého koupaliště, ale stále nebylo možné získat dotační titul," vzpomíná místní Filip Kunorza.

„Nakonec se rozhodlo, že se hřiště udělá u školy a pak už to šlo rychle. Prakticky během tří měsíců bylo hotovo," raduje se nadšený sportovec.

Areál bude mít využití i v zimě, kdy se promění v kluziště. „Na místě je zavlažování a povrch hřiště je posypaný jemným křemičitým pískem. Stávající povrch snese zalednění," popsal starosta Bartoš.

MANTINELY JSOU VYSOKÉ 1,2 METRU

Součástí je umělé osvětlení, tedy se dá hrát i večer, což ocení sportovci zejména v zimních měsících. Specifikem areálu jsou mantinely ve výšce 1,20 metru. „Na menších mantinelech se údajně často děti houpou, proto jsme zvolili vyšší ohrazení," vysvětlil starosta.

Zatím na hřišti nebude kamerový systém. „Věříme občanům, že jsou uvědomělí a budou si majetku vážit a nebudou ho ničit," poznamenal Filip Kunorza.

Do nového sportovního areálu obec investovala více než milion korun. V budoucnu by okolo areálu mohla být vybudována také stezka a další prvky, včetně altánku nebo zastřešeného prostoru pro rodiče s malými dětmi.

Otázkou je, co bude s travnatým hřištěm. „Byl bych velmi rád, kdyby se v budoucnu podařilo dořešit také fotbalové hřiště," říká Filip Kunorza.

„Místní klub je složen pouze z ludkovických hráčů, tedy je to rarita, že zde máme spoustu fotbalistů i diváků, ale bohužel máme snad nejhorší hřiště v okolí," stýská si. „Hřiště, které je v provozu 46 let, nutně potřebuje vyměnit drenážní systém a hlavně vyrovnat plochu," dodal.

Přání fotbalistů je ale zatím jen snem. „Plánovali jsme sportovní hřiště pod přehradou, ale zatím se jen připravuje projekt. Náklady mají být kolem tří a půl milionu a to už je otázka velkého vyjednávání a rozhodování," popsal situaci starosta Bartoš.

Obec žádala také o dotaci Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, ale už druhým rokem bezúspěšně. Jakmile se dotaci podaří získat, bude mít hřiště zelenou.

MARCELA KANIOVÁ