Generální ředitelka závodu, který je předním českým výrobcem letadel, se k současnému stavu nechtěla příliš vyjádřit. Podle ní se Moravan potýká s propadem výroby.

„Dohodli jsme se s odbory i se zaměstnanci, že lidé zůstanou doma dva dny v týdnu. Je to řízený proces. Všichni zaměstnanci, kterých se to týká, byli informováni. Situace je dočasná,“ sdělila Jarmila Buriánová.

Informace vedení společnosti potvrdil i odborový svaz Kovo.

„Lidé jsou na sedmdesáti procentech mzdy. Výroba je omezená totiž natolik, že je zaměstnavatel nemůže zaměstnat po celý týden. Od listopadu by ale situace měla být normální,“ přiblížil vedoucí metodického pracoviště odborového svazu ve Zlíně Milan Blažek.

Dodal, že zaměstnanci jsou s nově nastalými poměry srozuměni.

„Vědí, že zakázky nejsou a náhradní práce pro ně není,“ poznamenal Blažek.

Podle údajů zlínského úřadu práce zaměstnával Moravan Aviation na konci loňského roku sto sedmdesát zaměstnanců. Jak uvedla mluvčí úřadu, zákoník práce umožňuje částečnou nezaměstnanost, která v otrokovické firmě nyní nastala.

„Pokud zaměstnavatel nemůže přidělovat zaměstnancům práci v rozsahu týdenní pracovní doby z důvodu dočasného omezení odbytu jeho výrobků nebo omezení poptávky po jím poskytovaných službách, může se dohodnout s odbory na výši poskytované náhrady mzdy. Ta musí činit minimálně šedesát procent průměrného výdělku,“ vysvětlila mluvčí úřadu Miriam Majdyšová.

V případě, že by společnost odbory neměla, vydával by náhradu mzdy právě úřad práce.

Nepříznivou zprávu o situaci v Moravanu Aviation nevítá ani otrokovická radnice.

„Nemůžeme do toho ale zasáhnout, je to soukromý vnitřní problém. Samozřejmě se nám to nelíbí,“ podotkl mluvčí radnice Milan Plesar.