Středeční Otázky Václava Moravce speciál ve Zlíně se neobešly ani bez barevných trikotů v publiku, stranických transparentů a řehtaček. Bohužel ale také bez nemístných výkřiků z davu, které chvílemi rušily chtivé informací a občas i pobavení.

1. Silná sestava osobností

Velké kino ve Zlíně s kapacitou tisícovky míst bylo téměř zaplněno. Kromě barevně odlišených příznivců jednotlivých stran a ostatních diváků si přizval moderátor Václav Moravec na pódium šest lídrů stran, které by se ve Zlínském kraji dostaly podle předvolebního průzkumu do parlamentu. V debatě se tak střetli sociální demokrat Zdeněk Škromach, nový celorepublikový šéf strany ODS Petr Nečas, Vladimír Koníček za KSČM, lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová, starosta Suché Lozi a zástupce TOP 09 Petr Gazdík a Martin Vacek za Věci veřejné.

2. Přípravy na vysílání

Své politické postoje dávali návštěvníci najevo už před začátkem pořadu. „Proč je venku takový nečas?“ zaznělo sálem zanedlouho poté, co se Václav Moravec objevil na přichystaném pódiu kolem čtvrt na devět. „Ha, ha, ha, to byl teda vtip!“ reagoval další. „Protože přišli mrazové, to sú staří nečasové,“ zdůvodnil jiný z přítomných.

Moderátor s úsměvem přešel hlášky z davu s upozorněním, aby straníci lídry vzájemně neuráželi. To ale při přímém přenosu příliš neplatilo – soudě podle bouřlivých reakcí během vysílání.

Moravce ještě před začátkem přenosu poprosila o pomoc seniorka, která mu předala dvakrát přeložený, ručně psaný dopis na papíře A5. „Dejte jej, prosím, třeba panu Johnovi. Zkuste s tím něco udělat, prosím,“ žádala jej se sepnutýma rukama.

3. Generálka

Nejprve pobavil publikum lídr ČSSD Škromach. Na cvičnou otázku při zkoušce mikrofonů, který celorepublikový problém považuje za nejzásadnější, reagoval na svého souseda Nečase. Ten odpověděl jednoduše: snížit státní dluh. „ČSSD bude muset také snížit státní dluh, který nadělala ODS,“ navezl se prvně do svého protivníka Škromach. Na pískot Nečasových příznivců reagoval ve stejném duchu. „Jsem zvyklý z parlamentu, že tam na mě řvou Topolánek a další,“ poznamenal. Nutno dodat, že tato útočná „strategie“ jej neopustila ani během přímého přenosu.

Petr Nečas mu však stihl ještě před vysíláním popíchnutí vrátit v okamžiku, kdy došlo k technickému výpadku mikrofonu tazatele v davu, jež svůj dotaz směřoval na sociálního demokrata. „Lídři slyší selektivně jen to, co chtějí,“ pousmál se Nečas.

4. Pod lupou

„Za patnáct vteřin začínáme a já omdlím,“ zaznělo těsně před začátkem pořadu překvapivě z úst publicisty Moravce. Málokdo by asi čekal, že tak ostřílený moderátor mívá před každým vysíláním trému. Vypovídalo o tom i časté koukání na hodinky, upravování obleku či nervózní chození po pódiu.

„Tak, jsme ve vysílání: Hezký dobrý večer,“ začal jak mávnutím proutku profesionálně Moravec, který si zanedlouho přizval k sobě i politiky. Moderátor také upozornil po dlouhém pozdravu Zdeňka Škromacha, že pokud se bude chovat nedisciplinovaně, vyloučí buď jeho, nebo půlmetrového maskota. V odlehčeném duchu probíhaly i další dvě hodiny vyplněné diskuzí lídrů.

5. Stínová vláda

Škromach: Na každý ministerský post máme připraveno několik kandidátů. Je to ale o tom, kdo bude rozhodovat. Nečas je v ODS do počtu.

Nečas: Příliš velký rozdíl mezi tím, co říká Škromach, a co by říkal plyšák, není.

Šojdrová: Mně by stačilo říct, kteří lidé ministry nebudou. Například s 1. náměstkem ministryně zdravotnictví Markem Šnajdrem jednoznačně ochotna spolupracovat nejsem.

Vacek: Bližší je nám nyní pravice. Pokud ODS bude dělat pořádek a zbaví se ze svých řad dinosaurů, může být pro nás partnerem.

Gazdík: Chtělo by to nové tváře do politiky. Od revoluce je tam stejná generace.

Šojdrová: Třeba pan Kalousek, myslíte?

Koníček: Nám nezbývá nic jiného, než získat 51 procent, abychom mohli vládu sestavovat sami.

Koníček: Nečas se Škromachem se tady kočkují, ale po volbách se obejmou a vytvoří spolu velkou koalici.

Škromach: Komunisti jsou dneska ve skanzenu a ještě tam nějakou dobu zůstanou, aspoň doufám.

Nečas: Je správné, že posílá komunisty do skanzenu. On sám řekl, že jako bývalý komunista ví, o čem mluví.

6. Já v politice

Jednou z osobností, kterou si přizval Moravec do pořadu, byl hradišťský muzikant Jiří Pavlica. Lídrů se ptal, proč vstoupili do politiky a co od ní očekávají. Sám totiž prý ví, proč se před dvaceti lety této možnosti vzdal.

Škromach: Nestačí jen jít k volbám. Můžu měnit věci a pomáhat lidem.

Nečas: Nestačí jen snít o ideálech, které mám. Práce mě baví a chci, aby po mě zůstala citelná stopa.

Koníček: Přišlo to samo od sebe, když jsem poskočil na kandidátce. Člověk musí mít v něco víru.

Šojdrová: Každý den si znovu musím říkat, zda má práce v politice smysl. Povzbuzují mě lidé, kterým věřím. Proto zůstávám.

Gazdík: Starajíce se o štěstí jiných dosahujeme své vlastní. Byl jsem do politiky vtažen. Jako skaut a učitel jsem nejprve byl zvolen starostou obce. Chci dotáhnout do konce rozpočtové určení daní.

Vacek: Snažím se věci měnit a lidé to cítí. Proto se objevil z mého okolí hlas, abych do toho šel. Stát není dobrý hospodář a já bych jím chtěl být.

Moravec: Co říkáte na odpovědi lídrů, pane Pavlico?

Pavlica: Myslím si své.

7. Zodpovědnost za své kroky

Šojdrová: Pokud někdo udělá zásadní chybný krok, měl by z politiky odejít.

Škromach: Kdo udělá chybu, z politiky odchází. Pokud ne, voliči mu to stejně spočítají.

Vacek: Jsem připravený vrátit se případně tam, kde jsem začal. My jsme třeba podepsali smlouvu, která garantuje, že u nás nebudou přeběhlíci.

Nečas: Teď jsem z kolegy Vacka pobaven, protože si jej pamatuji jako člena ODS. Selhání má být následováno odcházením.

Koníček: Každý se musí rozhodnout, jak to cítí. Pokud udělá velkou chybu, měl by odejít z politiky.

Gazdík: Politik by měl v případě vážného pochybení okamžitě odstoupit. A jsem také pro pokutování absence v parlamentu.

8. Dozvuky

S diváky se publicista po dvouhodinovém přenosu rozloučil dvakrát: jednou před kamerami, podruhé už mimo záznam. Davy lidí následně zaplavily šatnu a s nejrůznějšími pocity odcházely do putyk nebo svých domovů.