VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Morkovice zvažují přestavbu bývalého sídla firmy Hanhart na byty

ěsto Morkovice - Slížany zvažuje koupi objektu bývalého ředitelství strojírenské firmy Hanhart Morkovice, která je největším zaměstnavatelem ve městě a blízkém okolí. V budově by mohly vzniknout nové byty, v nichž by bydleli zejména kvalifikovaní pracovníci Hanhartu, které prý společnost dosud hledala na Morkovicku obtížně. O nabídce jednali na svém posledním zasedání zastupitelé Morkovic, řeklstarosta města Pavel Horák.

7.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Podle něho záměr vzbudil bouřlivou diskusi. Někteří představitelé města se totiž obávali, že radnice postaví byty soukromé společnosti, která je poté bude využívat. "Nejedná se o nějakou dotaci Hanhartu. Město kupuje objekt, ve kterém chce za státní peníze vybudovat byty. Kupní cenu je možné uhradit z úvěru, a ten splácet z nájemného a ze zvýšeného inkasa daní - to znamená, že rozpočtu města se tento záměr vůbec nedotkne," argumentoval Horák.

Podle něho by tak město získalo dům s pěti byty v hodnotě několika milionů korun, aniž by muselo vydat vlastní peníze. Po splacení úvěru by navíc mělo i příjmy z nájemného. Nízkou cenu kolem 1,5 milionu korun firma nabízí proto, že v kupní smlouvě by byl závazek města nabídnout uvolněný byt přednostně zaměstnancům Hanhartu. "Pokud ale do 14 dnů po uvolnění bytu nebude mít Hanhart vhodného nájemníka, obsadí tento byt město," dodal Horák.

Na hrazení rekonstrukce objektu nákladem zhruba 2,5 až 2,8 milionu korun by město usilovalo o státní dotaci. Definitivní rozhodnutí o nabídce Hanhartu padne zřejmě až na dalším zasedání zastupitelstva. To zatím uložilo radě města připravit návrh smlouvy o budoucí kupní smlouvě na objekt.

Firma Hanhart Morkovice vyrábí zapalovací systémy pro automobilový průmysl. Menší část, 48,6 procenta, celkové výroby dodává na zahraniční trhy, zejména do Německa, Slovenska, Srbska, Turecka a Polska. Větší díl výroby pak odebírají tuzemské firmy. Podle výroční zprávy Hanhart na konci loňského roku zaměstnával 105 pracovníků.

Morkovice-Slížany disponují 125 městskými byty. V minulosti radnice přes 50 bytů zprivatizovala, nyní má na dalších 30 uzavřeny smlouvy o budoucích kupních smlouvách. Do oprav 25 nejstarších bytů město ročně investuje zhruba 350.000 až 400.000 korun. Podle Horáka v Morkovicích za posledních deset let přibylo asi 100 nájemních městských bytů, sami lidé k tomu navíc postavili kolem 50 rodinných domů.

"Roste nám také počet obyvatel. V roce 2000, kdy byly Morkovice ustaveny městem, jsme měli 2812 obyvatel. Nyní jich máme asi 2930. A stále registrujeme zájem o novou výstavbu," poznamenal starosta Morkovic. Radnice už má podle něho vytipovány další tři lokality pro výstavbu, místo za bývalou kovárnou a ulice Nová a Olejná. V budoucnu by zde mělo stát dalších 50 domků. Město zde zatím vykupuje pozemky.

7.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční strom Nedašova Lhota
27

ANKETA: Vyberte nejkrásnější vánoční strom ve Zlínském kraji

Ilustrační foto.

VIDEO: Ovlivněn alkoholem a marihuanou ujížděl policejní hlídce

COOP zvažuje rušit prodejny v některých obcích. Obavy panují i na Zlínsku

ANKETA/ - Čerstvé pečivo, mléko, máslo, sýr či třeba jogurty. Sehnat základní potraviny přímo ve své obci by do budoucna mohl být v řadě českých vesnic problém, Zlínsko nevyjímaje. Skupina COOP se totiž potýká s nízkými tržbami. Některým prodejnám, zejména na vesnicích do 500 obyvatel, tak do budoucna hrozí možnost uzavření.

RegioJet na Zlínsku skončil

Mnoho cestujících označuje ústup významného soukromého dopravce RegioJet z jihovýchodní Moravy za citelnou ztrátu. Společnost zajišťující hromadnou veřejnou dopravu typická svojí žlutou barvou od dneška ruší všechny vlakové spoje, které doposud zastavovaly v Otrokovicích, ale také například v Přerově, Hulíně nebo ve Starém Městě.

Politici „do naha“ nechtějí. Termín pro přiznání majetku vypršel

S koncem listopadu vypršel určený termín pro starosty, místostarosty a zastupitele obcí na přiznání majetku nad 250 tisíc korun. Údaje budou veřejně přístupné na internetu, což umožňuje novela zákona platná od 1. ledna 2018. Některým takové 'svlékání politiků do naha' vadí a myslí si, že může mimo jiné vzbudit zbytečnou závist.

Silný vítr v regionu znovu páchal škody. Hasiči za noc vyjeli k 80 případům

VIDEO / FOTOGALERIE / Také v noci na dnešek v regionu řádil silný vítr a znovu páchal škody.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT