Pokud se prodej 102 bytů uskuteční, půjde o největší transakci za poslední léta

Radnice se rozhodla vyhovět žádostem obyvatel jednoho z Morýsových domů na třídě Tomáše Bati, kteří by pronajaté byty rádi odkoupili. „Na jednání rady v pondělí jsme se shodli, že pokud je bude chtít získat do svého vlastnictví minimálně 99 procent nájemníků, tak je uvolníme k prodeji,“ upřesnil náměstek primátorky pro oblast bydlení Miroslav Kašný (KDU-ČSL).

O koupi svých domovů jeví lidé zájem už několik let, v poslední době se jich však mimořádné množství shodlo na společném postupu. „Pod petici za prodej domu, kterou jsme dostali, se podepsaly tři čtvrtiny nájemců,“ potvrdil Kašný.

Řada obyvatel domu je pevně rozhodnuta. „O koupi jsme uvažovali velmi dlouho. Bydlím tady už třicet let, i moje dcera zde žije a chtěla by tu zůstat. Je tu ticho, hezké okolí, prostě se nám tu moc líbí,“ zdůraznila jedna z nájemnic Zdena Koželová.

Město ovšem upozorňuje, že I. Morýsův dům je na seznamu kulturních památek. „Ke všem úpravám či rekonstrukcím si musí majitel vyžádat stanovisko odboru kultury zlínského magistrátu. To se týká nejen fasády, ale i interiéru. Vlastník si může bez souhlasu pouze vymalovat nebo přitlouct obrázek,“ podotkla mluvčí radnice Marie Masaříková.

Lidé se ale těchto překážek neobávají, byty chtějí v každém případě. „Jsme rozhodnutí a problémů se nebojíme. Jsme čtyřčlenná rodina, náš nejmladší má dvanáct týdnů a jiné místo vyhlédnuté nemáme. Navíc tu můj manžel vyrostl,“ dodala obyvatelka Morýsova domu Lenka Galová. Více než možné problémy při úpravách však lidi zajímá, kolik za byty zaplatí. To ovšem prozatím město nemůže říci.

„Neradi bychom se pouštěli do nějakých spekulací. V tuto chvíli se ještě nic neprodává, nájemníci se musejí nejprve závazně vyslovit, zda koupí, či ne. Pak by se cena stanovila na základě znaleckých posudků,“ sdělila mluvčí radnice Masaříková.