A letos na počátku ledna, kdy rtuť teploměru ukazovala i mínus třináct stupňů, si mrazy za jeden den vyžádaly na Zlínsku dva lidské životy. Podle meteorologů má obdobná zima nastat i na začátku příštího roku.

Několik hodin v mrazivém počasí ležela na zemi podnapilá třiapadesátiletá žena, kterou její manžel našel v chatové oblasti nedaleko zlínských filmových ateliérů. Vzhledem k jejímu vážnému stavu ji sanitka odvezla na ARO do zlínské nemocnice.

Podobný případ se stal i v Bystřici pod Lopeníkem na Uherskohradišťsku. Dvaaosmdesátiletá žena upadla do potoka a na místě byla uvězněna takřka půl hodiny. „Lékaři ji za pomoci místních obyvatel pomohli ženu z potoka vytáhnout. S drobnými oděrkami a podchlazením byla pacientka předána na interní oddělení nemocnice v Uherském Hradišti,“ připomněl další případ mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan.

Poslední podobný případ se stal tento týden v Suché Lozi na Slovácku, kde v potoce našli muže, který zemřel pravděpodobně na následky podchlazení.

Mrazy ale komplikují život zejména lidem bez přístřeší. Těch podle statistik otrokovického Samaritánu žije na území Zlínska a Otrokovicka přibližně sto padesát.

„Jejich počty se rok od roku zvyšují. Například v azylovém domě v Otrokovicích, kde mohou zadarmo přečkat noc, jsme museli navyšovat počet lůžek, abychom je měli kde ubytovat,“ sdělil terénní pracovník Samaritánu Vlastimil Paciorek.

Podle něj je však řada těch, kteří takovou pomoc odmítnou. „Pro tyto účely chodíme po místech, kde přespávají ať už v okolí vlakového nádraží, či různě po garážích, nosíme jim teplé deky, bundy, kávu či polévku. Pokud mají omrzliny, voláme jim sanitku,“ konstatoval Paciorek.

Samaritánu ve Zlíně pomáhají i tamní strážníci. „Hlídky mají zmapované, kde bezprizorní lidé často přebývají, a chodí je kontrolovat, popřípadě jim doporučí noclehárny nebo seďárny. Mnozí z nich takovou pomocnou ruku ale odmítají, protože tam je podmínkou přijít střízlivý, a pak je lidé nacházejí přespávat ve sklepech či jiných místech,“ uvedl zase zástupce ředitele zlínských strážníků Pavel Janík.

Někteří bezdomovci si tak udělali nocleh například pod mostem u supermarketu ve zlínské části Vršava či u pošty u prvního segmentu na sídlišti Jižní Svahy. Párek bezprizorních lidí rovněž nějakou dobu přebýval v lese u Lesní čtvrti.

Podle lékařů ale alkohol rozhodně před umrznutím nikoho neuchrání.

„Stále mezi lidmi panuje falešná informace, že alkohol zahřeje. Pravda je, že způsobuje rozšíření povrchových cév, které vzbuzují pocit tepla. Jenže tělo potřebuje mít k udržení cévy naopak stažené, protože tak si chrání teplotu tělesného jádra, která je důležitější než teplota pokožky. Opilý člověk necítí vlivem alkoholu takovou zimu, a to je velmi nebezpečné,“ upozornil Olšan.