Oslovení konzumenti potravin se ale ke genetickým úpravám plodin stavějí většinou nedůvěřivě. Důrazně před nimi varují i oslovení ekologové.

„Jediným pěstitelem geneticky modifikované kukuřice na Zlínsku jsou Plemenářské služby Otrokovice,“ uvedl Petr Vorlíček z Agentury pro zemědělství a venkov. Zemědělci pěstují GMO kukuřici v okolí Kvítkovic a Napajedel už čtvrtým rokem. „Hlavním důvodem je vyšší výnos až o dvacet procent. Není nutná ani chemická ochrana, GMO kukuřice zavíječi nešmakuje. Nevzniká rána, infekce ani plísně,“ zdůraznil hlavní výhody ředitel PSO František Rod. Ten řekl, že podnik sklízí kukuřici pro vlastní potřebu: na siláž a k produkci zrna. „Nejprve jsme pěstovali GMO kukuřici na 50 hektarech, loni na 248 hektarech a teď na 200 hektarech. Osevní plochu jsme letos snížili jen z důvodu pravidelného střídání ploch. V dalších letech chceme pokračovat ještě ve větším měřítku,“ uvedl ředitel.

Také agronom PSO Pavel Krajča si pochvaloval odolnost plodiny. „U GMO kukuřice máte jistotu, že ji nemusíte hlídat. Zrovna teď máme hlášený nálet zavíječe na klasickou kukuřici. Chystáme chemické postřiky. U GMO kukuřice tohle nehrozí,“ pochválil odrůdu.

Počínání otrokovických zemědělců pečlivě sleduje řada institucí. „Podle zákona je pěstování geneticky modifikované kukuřice povoleno. Umožňuje to stát i rostlinolékařská správa,“ uvedla Jana Brázdilová z okresní agrární komory.

Ekologové ale bijí na poplach. „Je to cesta do pekel. Pořád nevíme, jaké budou po konzumaci následky na lidech,“ uvedl předseda Českého svazu ochránců přírody Kosenka ve Valašských Kloboukách Miroslav Janík. Zásadně proti GMO plodinám je i předseda krajské organizace Strany zelených Libor Nováček. „Vždyť to vůbec nepotřebujeme. Když se nebudeme chovat k půdě macešsky, tak nás uživí. Princip velmi rychlého efektu se nám už mnohokrát vymstil. Dopady nedokáže nikdo dopředu předvídat,“ připomenul Nováček.

Osloveným obyvatelům Kvítkovic pole s GMO kukuřicí za jejich domy většinou nevadila. Geneticky upravené potraviny si ale kupovat nechtěli. „Ani nevím, že tady takové pole je. Natrhat si na něj kukuřici ale rozhodně nepůjdu,“ překvapila informace Ludmilu Vrzalovou z ulice Bratří Mrštíků v Otrokovicích. „Že je taková kukuřice vedle mého baráku? Ať si roste. Já takové věci nežeru,“ pokračoval její soused René Novák. K GMO potravinám byl skeptický i Jan Čaňo z Bartošovy ulice v Otrokovicích. „Nejsem jejich zastánce. Nikdy bych si geneticky upravené potraviny nekoupil.“ GMO plodiny naopak nevadily jeho sousedce Aleně Gallasové. „Vývoj jde dopředu. Geneticky upravené potraviny si klidně koupím,“ usmála se.

Organizace Greenpeace zveřejnila seznam potravin s GMO složkami, které se již objevily v potravinářských obchodech. „Jsou to některé ztužené tuky, stolní oleje a některé levné párky s příměsí kontaminované sóji,“ sdělila Magdalena Klimovičová z Greenpeace. Podle ní musejí být všechny takové potraviny označené.

V České republice se zatím může komerčně pěstovat pouze GMO kukuřice. Podle ministerstva životního prostředí je už ale povoleno i pokusné pěstování geneticky upravených brambor, lnu setého, slivoně Stanley a tabáku virginského.

Evropa je v otázce geneticky upravených plodin rozštěpená. Řada států ji podporuje, ale Francie, Řecko, Rakousko, Maďarsko, Lucembursko a Německo je zakázalo.

Martin Lavay