Muzeum je stísněné a dost zastrčené

„Stavební úpravy jsme ukončili v září a nyní dělníci pracují na interiérech. Příští týden by mohli začít s instalací exponátů. Dosavadní muzeum se nachází na Masarykově náměstí. Funguje tam ale v hodně stísněných prostorách," připomněla starostka Napajedel Irena Brabcová.

V muzeu chystají mimo jiné novinky v podobě časové osy, která zmapuje nevýznamnější mezníky a události ve městě. Město na tom spolupracuje s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a okresním archivem na Klečůvce.

„Rádi bychom sehnali věci, které by k tématu měly co říct a byly atraktivní na podívání," vysvětluje Brabcová. Kromě depozitáře a starožitností nabídne napajedelské muzeum i novinku pro mladé: možnost promítání audiovizí na stěnu.

„Zahájili jsme už také intenzivní práce pro jednu novou expozici. Bude se jednat o výstavu hraček z dílny podniku Fatra, právě pro ni dáváme dohromady podklady. Zahájit bychom ji chtěli v první polovině příštího roku," dodává starostka.

Na nové muzeum se už těší například Libuše Zapletalová z Napajedel. „Bude konečně sídlit na lepším a reprezentativním místě. Teď je zastrčené kdesi vzadu a není moc navštěvované. Jestli mu udělají i dobrou reklamu, tak to bude jenom dobře," míní Zapletalová.

V budově někdejšího kláštera se už nachází knihovna, v historickém východním křídle je zase zázemí pro sportovní areál, v jižním sídlí už několik let základní umělecká škola.

„Jsme tady sedmým rokem. Dříve jsme sídlili na Masarykově náměstí, kde je nyní ubytovna. Prostory tam byly hodně stísněné. Díky přestěhování škola dostala nový impulz a renesančně vzrostla. Pohybujeme se na dvojnásobku počtu žáků. Aktuálně jich máme zhruba pět set," pochvaluje si působení v nových prostorách ředitel ZUŠ Emil Sláma. Kromě muzea město do objektu přestěhuje také místní klub kultury, počítá i s prostory pro informační centrum.

„V příštím roce plánujeme už jen dokončení zázemí k muzeu. Dokončíme kanceláře, sklady nebo například jednací salonek," dodává starostka Napajedel Irena Brabcová.