Tehdy vznikl přípravný výbor pro jeho zřízení. „Do všech obcí v okolí bylo rozesláno provolání, které vyzývalo obyvatele, aby přispěli svojí pomocí chystanému muzeu, sbírali předměty a informace podle přiložených instrukcí,“ přiblížila etnografka a vedoucí muzea Blanka Petráková. Podle ní bylo i přes nelehké válečné podmínky sebráno takové množství exponátů, že koncem července 1918 mohlo být otevřeno národopisné muzeum.
Od té doby vystřídala instituce několik prostor. Nejprve sídlila v dřevěném zámečku nad lázeňskou kolonádou, od roku 1943 pak v historické vile Lipová na Lázeňském náměstí. V loňském roce se muzeum přestěhovalo do Městského kulturního domu Elektra.
Pro Luhačovické i lázeňské hosty připravilo muzeum na dnešek slavnosti. Program otevírá jarmark tradičních řemesel, který mohou návštěvníci zhlédnout od jedenácti do osmnácti hodin před kulturním domem.
Odpoledne se pak dějištěm oslav stává lázeňský areál. Od půl třetí se na Lázeňském náměstí uskuteční koncert Kunovské léto. Ve čtyři hodiny pak odtud vyjde průvod secesních kostýmů a krojů ze Zálesí, Slovácka, Slovenska a Maďarska. „Hlavním bodem programu je totiž komentovaná prohlídka těchto krojů o půl páté před kulturním domem v centru města,“ poznamenala Petráková.
Návštěvníci mohou samozřejmě také zavítat do muzea.
„V současné době je v něm stálá expozice Známé i neznámé Luhačovice a do čtrnáctého září velmi zajímavá krátkodobá výstava o lidovém kroji Ztratila sem fěrtúšek,“ sdělila vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu města Luhačovice Hana Slováková.