Zatímco 32 procent obyvatel Zlínského kraje se myje dvakrát a vícekrát denně, v celé republice takto udržuje hygienu jenom 20 procent.

V prvním ročníku tohoto průzkumu firma Henkel ještě zjistila, že se lidé na Zlínsku v mytí více přizpůsobují ročnímu období. Pouze ve 32 procentech se ve Zlínském kraji lidé myjí stejně v létě i zimě, kdežto celorepublikový průměr v tomto ohledu je 43 procent.

„Při pravidelných průzkumech nás vždy zajímá aktuální situace, názory spotřebitelů, zda dochází k nějakým změnám a vývoji v preferencích a zvyklostech. Zajímavé je třeba sledovat přístup mužů k osobní hygieně a péči o tělo. Ženy o sebe pečují stále více, ale muži se jim v uplynulých letech vyrovnávají. Toto obecné povědomí potvrdily i výsledky aktuálního průzkumu," uvedla manažerka divize Kosmetiky firmy Henkel Radka Šimánková.

Výsledky podle ní odhalily mnoho nečekaných zajímavostí. „Například jsme předpokládali, že muži si sprchové gely stále vybírají především podle toho, co jim padne do oka a podle oblíbenosti značky. Z průzkumu vyplynulo, že 37 procent mužů vybírá dle vůně, dalších 35 procent má svou značku a jen 12 procent si vybírá podle toho, co vidí," doplnila Šimánková.

Je vidět, že Čechům ani krize nebrání v péči o tělo.

Přepečlivou osobní hygienou si však lidé ve Zlínském kraji zadělávají na nezdravou pokožku. Především při častějším umývání sprchovým gelem.

„Koupání či sprchování vícekrát denně nevadí jenom čistou vodou. Pokud lidé používají sprchový gel, pokožka tím trpí, protože sprchové gely jsou určeny pro mytí jen jednou za den. Lidem by tedy při častějším sprchování hrozily různé plísně a kožní ekzémy. Je také pravda, že se s těmito problémy v ordinaci setkáváme léto co léto," osvětlila problém umývání vícekrát za den zlínská kožní lékařka Lenka Šustková.

Jestliže je člověk zdravý, tak častější umývání řešit až tak moc nemusí. Je to však velmi individuální.

„Pro děti však častější koupání není vhodné, stejně jako pro lidi s atopickým ekzémem. Chlor také přispívá k vysušování pokožky, takže je lepší třeba koupání ve vodě v přírodních koupalištích nebo doma vodou ze studny," myslí si kožní lékař Marek Stuchlík z Rožnova pod Radhoštěm.

Ani vlastní voda ze studny bez chloru však nemusí být pro lidskou pokožku nejlepším řešením.

„Ve studnách mají lidé mnohdy tvrdou, vápenitou vodu, která také pokožku vysušuje. Tudíž i v tomto případě si člověk koupelí či sprchováním vícekrát za den porušuje ochrannou bariéru pokožky, čímž dochází k vysušování způsobujícímu ekzémy i plísně," vysvětlila dermatoložka Jitka Červinková z Uherského Hradiště. Co ale především zhoršuje stav pokožky, jsou především mýdla a sprchové gely, které porušují pH pokožky. Lidé by tedy po-dle Červinkové měli používat pro mytí hypoalergenní emulze nebo mýdla a gely, které obsahují oleje. Tím se prý alespoň trochu zabrání vysušování pokožky.

„Lepší jsou tuhá mýdla, protože u těch tekutých si lidé myslí, kolik si toho na sebe musí naplácat a často dávku sprchového gelu přehánějí. S tuhými mýdly mohou lidé vysušení pokožky trochu korigovat," radí Jitka Červinková.

Sprchové gely se však po- dle dermatologů používají mnohem častěji než klasická tuhá mýdla.

„Doma používáme sprcháče, protože je to pohodlnější. Častěji než jednou denně se ale nesprchujeme," popsala rodinné návyky Monika Ordeltová.

Častější používání sprchových gelů i ostatních přípravků při sprchování potvrzuje i studie firmy Henkel. Čistou vodou se sprchuje jen zlomek lidí.

„Naše zkušenosti a dlouhodobé průzkumy trhu ukazují, že drtivá většina obyvatel používá při osobní hygieně nějaký přípravek. Může to být i proto, že je na trhu široká škála přípravků, kdy si každý může vybrat nejen po-dle požadavků na vůni, ale i třeba s ohledem na svou pokožku. Z odpovědí v tomto průzkumu vyplynulo, že konkrétně ve Zlínském kraji je nejvíce preferovaný sprchový gel 83 procenty respondentů," dodala Šimánková.

Skutečnost, že jsou lidé v dnešní době až nezdravě čistotní, potvrzují i kožní lékaři.

„Obecně se hygiena v současnosti hodně přehání. Přitom třeba děti by se měly jen lehce osprchovat a mýdlem umýt jen ta nejšpinavější místa. Jestliže ale bude dítě na hřišti v písku či bahně, umýt se potom samozřejmě musí," myslí si Červinková.

V jedné vodě se umyla celá rodina

Dermatoložka Jitka Červinková z Uherského Hradiště uvedla, že dřív si lidé napustili jenom jednu horkou vanu a umyli se v ní všichni členové rodiny. I s tímto způsobem hygieny však byli dřív lidé zdravější než teď.

„Když jsem byla malá, koupali jsme se jen v sobotu a určitě nám to neuškodilo. Dokonce nás mamka někdy sprchovala jenom studenou vodou z hadice a nikdy jsem s pokožkou neměla problém," vzpomíná například Monika Ordeltová.

Sluníčko pomáhá

I když se lidé ve Zlínském kraji v létě častěji umývají, nemusejí mít větší problémy s pokožkou než v zimě.

„Obecně sluníčko v létě napomáhá boji proti všem kožním onemocněním, obzvláště je účinné na atopický ekzém a lupénku, které se víc objevují či rozvíjejí v zimě. Je to i tím, že se člověk pod vrstvami oblečení v zimě víc potí, kdežto v létě chodí ve volnějším a vzdušném oblečení," vysvětlil kroměřížský dermatolog Marián Zajac.

Podle něj je jednou za den sprchování sice ideální, ale nejde vždy dodržet. Například po teplé letní noci je sprcha vhodná, a když pak člověk přijde z práce, osprchuje se samozřejmě znova.¨

Hlavní zjištění průzkumu

• Bezmála polovina Čechů se v létě myje stejně často jako v zimě.

• Češi na péči o své tělo nešetří ani v krizi.

• 70 % Čechů upřednostňuje sprchování před vanou.

• Muži se v péči o tělo vyrovnávají ženám.

Autor: Anna Macháčová