„Na Uherskohradišťsku se za devět měsíců letošního roku stalo dvaapadesát dopravních nehod, které způsobila zvěř. Dokonce jsme zaznamemnali během jediného dne – devatenáctého září čtyři srážky se zvěří, při nichž našzěstí nedošlo ke zranění řidičů ani spolujezdců. Ve dvou případech srazili řidiči srnu, na silnici mezi Stráním a Slavkovem daňka a mezi Starým Městem a Zlechovem se srazilo auto s divočákem,“ upřesnila hradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková

Příčinou každé dvacáté dopravní nehody je podle Josefa Tesaříka z policejního ředitelství prezidia Policie ČR střet řidiče se zvěří. „Jen dvě promile srážek zavinili řidiči, ty ostatní šly na vrub zvířat,“ podotkl Tesařík.

Řidiči by měli podle policistů i myslivců jezdit zvlášť opatrně po silnicích, protínajících lesní porosty. Na nich totiž kvůli přirozené migraci zvěře dochází k nejčastěji k dopravním nehodám. „Zejména v podzimních měsících výrazně roste počet nehod, při nichž dochází ke střetům aut se zvěří. Čísla vypovídají o tom, že v říjnu a listopadu se statistické kolonky plní nejrychleji,“ konstatoval předseda Okresního mysliveckého spolku Uherské Hradiště Karel Blahušek.

Za pravdu mu dávají i pojišťovny, které v podzimních měsících evidují zvýšený počet dopravních nehod se zvířaty. „V drtivé většině se jedná o srážku s lesní zvěří. Nejčastěji ji způsobují zajíci, bažanti, srnčí a černá zvěř. Nejednu havárii způsobila také domácí zvířata, ovce nebo koně. Vážný úraz, ale i velkou škodu na svých strojích si mohou způsobit motocyklisté, když najedou na ježka, nebo na mokré vozovce na šneka či žábu,“ upozornil Václav Bálek z České pojišťovny.

Myslivci upozorňují na to, že spárkatá zvěř se pohybuje v lese i na polích v tlupách a přes silnici obvykle přechází hned několik kusů za sebou. „Při spatření jednoho srnce, divočáka nebo jelena na silnici by měl řidič počítat s tím, že za ním může jít další kus zvěře. Řekl bych, že srážek se spárkatou zvěří na padesátce v poslední době spíše ubylo než přibylo,“ naznačil vedoucí lesní správy Buchlovice Zdeněk Zálešák. Netajil se ale tím, že k častému střetu aut se zvěří dochází na okresních silnicích, které vedou lesními porosty.

„Dost často vidím na silnicích přejeté ježky, kočky a psy. Dlouho nezapomenu na Štědrý den v roce 2005. Řidič tenkrát srazil v Chřibech jelena a já mu pomáhal odstranit následky havárie,“ dodal Zálešák.

Střetu se zvěří se ale někdy zabránit nedá. Odborníci doporučují přibrzdit a do zvířete raději narazit, než riskovat úhybný manévr s „výletem“ mimo silnici. Ten by mohl způsobit daleko větší škodu. „Každé setkání se zvěří může být jiné. Nejčastější příčinou střetů se zvěří je rychlá jízda v lesních úsecích a nerespektování dopravní značky, která upozorňuje na častý výskyt zvěře,“ dodal učitel autoškoly Vojtěch Brázda.