Od 9 hodin ráno vystoupí na náměstí Míru dětské folklorní a taneční soubory ze Zlína a okolí. Ve 13 hodin vyrazí od mrakodrapu prvomájový průvod, podle baťovských tradic, kterého se jako v předešlých letech zúčastní dechové orchestry, mažoretky, taneční školy, folklorní soubory, veteránský klub, sportovci a další zájmové spolky a firmy, které působí ve Zlíně a okolí.

Devadesátičlenný orchestr malých velkých filharmoniků vystoupí v sobotu ve Zlíně.
Devadesátičlenný orchestr malých velkých filharmoniků vystoupí v sobotu ve Zlíně

K průvodu se může přidat kdokoli. Jakmile dorazí na náměstí Mír, bude program pokračovat vystoupením kapel a folklorních ansámblů. Po celý den budou na náměstí atrakce pro děti a stánky s občerstvením.

Program pro celou rodinu nabídne prostranství před vilou Tomáše Bati

Letos uplyne sto let od chvíle, kdy přišel Tomáš Baťa s nápadem, že firma Baťa uspořádá vlastní prvomájovou oslavu. Ta pak každoročně lákala do Zlína tisíce návštěvníků. Na tradici v devadesátých letech navázala Nadace Tomáše Bati. I letos zve na prvomájovou oslavu, která se ponese v duchu hudby, kultury a zábavy pro všechny věkové kategorie. Pořadatelé doufají, ze zaujmou třeba otevřenými kreativními dílnami přímo v zahradě vily.

Česko Běží Modře na náměstí Míru ve Zlíně; neděle 28. dubna 2024
Zlín běžel modře. Na náměstí Míru se předvedl i Standa Hložek

„Přijďte si umíchat baťovský čaj, vyrobit originální dekorace z kůže nebo navrhnout vlastní desing trička,“ zvou organizátoři z nadace.

Chystají také výstavu Baťa Sobě, odpočinkovou zónu, představení nové baťovské inspirativní kávy, vystoupení kouzelníka Ondřeje Sládka nebo koncert skupiny Pop-Up. Zahájení programu je v 10 hodin a program v zahradě Baťovy vily potrvá do 13 hodin.

Změny v provozu MHD 

Prvomájový průvod lehce zasáhne ve Zlíně ve středu 1. května do provozu autobusové linky č. 38. Dva spoje na této lince, označené 38X, nebudou projíždět továrním areálem, ale od zastávky U Zámku použijí výlukovou trasu přes zastávku Náměstí Práce na obratiště Antonínova. Vynechány budou zastávky Zlín-střed, Dvacátá a J. A. Bati. Na svou pravidelnou trasu se pak autobus vrátí od zastávky Poliklinika.

„Týkat se to bude pouze dvou spojů – s odjezdem ve 12:26 z konečné Baťova nemocnice-vozovna a s odjezdem ve 13:00 z konečné Příluky-Za Kapličkou,“ upřesnil vedoucí dispečer Jan Tesař.

Druhá odchylka v provozu 1. května se bude týkat spojů autobusových linek č. 55, 56 a 57 v Otrokovicích. V tento den od 5:30 do 20 hodin bude z důvodu umístění pouťových atrakcí zrušena v obou směrech zastávka Společenský dům.

„Všechny spoje na linkách 55 a 57 pojedou 1. května od zastávky Hurdisky přímo na zastávku Otrokovice-autobusové nádraží Baťov, stejně tak i v opačném směru jízdy. Zachována bude obsluha zastávky Senior na lince 56. Autobus pojede od zastávky Hurdisky na zastávky Senior, Moravní, Otrokovice-autobusové nádraží Baťov,“ uvedl vedoucí dispečer dopravního podniku. Vynechání zastávky Společenský dům se bude týkat také jízdy historického autobusu.

K jízdním řádům na vynechaných zastávkách umístí pracovníci DSZO písemná upozornění na  dočasně zrušenou obsluhu. Informace se objeví také na elektronických informačních panelech na zastávkách.