A že jich bylo. Podle pořadatelů přijelo zhruba 1200 motorek.

„Co se týče účasti motorkářů, je to rekord. Rok od roku se jich sjíždí víc. Přijedou prakticky z celé republiky, jezdí ale i Poláci a Slováci,“ zhodnotil čtrnáctý ročník akce za pořadatele Michal Konečný. Na vyjížďku motorkáři vyrazili poté přes Napajedla, Uherský Brod, Luhačovice a Zlín zpátky do Otrokovic, kde je čekal doprovodný program.

U tradice zahájení motorkářské sezony před lety stála malá skupinka nadšenců, tak dvacetičlenná. Domluvili se na termínu, sešli a vyrazili.

„Postupně lidí přibývalo. Hlavní je, abychom se tu zase všichni za rok v pořádku sešli. Třeba ještě ve větším počtu. A aby bylo co nejméně nehod,“ doplnil Michal Konečný. 

První motorka mě přišla v roce 1982 na 500 Kčs 

V sobotu 7. dubna 2018 se na náměstí v Otrokovicích konalo zahájení motorkářské sezony vyjížďkou MOTOBESIP - Restart. Na snímku je motorkář Jan Mahovský z Želechovic nad Dřevnicí.

„Když chci, můžu se na motorce podívat kamkoliv, kam bych se autem nedostal,“ říká jednapadesátiletý nadšený motorkář Jan Mahovský z Želechovic nad Dřevnicí.

Motorky obdivoval už jako malý kluk. Řidičák na ni si udělal v roce 1982. Poté, co si za vlastní našetřené peníze koupil v patnácti letech svou první, propadl motorkářské vášni úplně.

„Pořídil jsem si malou motorku Stadion, přišla mě jen na 500 korun československých. Nebyla to tehdy taková hrůza. Měl jsem ji ale jen asi půl roku, pak jsem ji prodal někomu jinému za 1500 korun,“ vzpomíná Jan Mahovský.

První pořádnou motorku si pak koupil prý až po revoluci, někdy před deseti či dvanácti lety.

Dnes vlastní už několikátou motorku. Na té poslední, kterou má šestým rokem, vyrazil uplynulou sobotu i na zahájení motorkářské sezony do Otrokovic. Přišla jej na 60 tisíc korun, koupil ji v Náchodě.

„Jsou i mnohem dražší. Jeden můj známý do ní investoval 220 tisíc korun,“ podotýká.

Na motorku nasedá nejčastěji kvůli výletům či srazům, na které vyráží vesměs s partou kamarádů. Často na ní tráví i svou dovolenou. Vloni například na motorce objel celé Čechy, byl s ní u Máchova jezera, vodní nádrže Rozkoš či na Lipnu.

„Motorka pro mě hodně znamená,“ usmívá se Jan Mahovský.

Aby udržel svou motorku ve špičkovém stavu, jednou ročně nechá vyměnit olej. Když jsou pneumatiky ojeté, tak je rovněž nechá vyměnit. Žádnou speciální údržbu či větší investici prý nepotřebuje. V zimě na motorku v žádném případě neusedá, teprve až se teplota trošku vyšplhá nahoru.

„Silnice nesmí být už tak studená a plná posypového materiálu po zimě,“ dodává.