Jinak pokuta činila a zůstane inadále ve výši tisíc korun. Kdo poveze bez zakoupení patřičné jízdenky velké zavazadlo anebo psa, zaplatí za něj místo současné stokoruny také pět set. Výše této pokuty se tak oproti nynějšku zpětinásobí.

Podle předsedy rady jednatelů společnosti Zdeňka Blažka nemá vyšší postih souvislost stím, že se nemění tarif jízdenek MHD. Ke změnám cen a časů mělo dojít k1.dubnu. „Nemáme zájem dělat si tržby na černých pasažérech. Chceme, aby si lidé kupovali jízdenky,“ upozornil. Zvýšení Blažka kopíruje inflaci a náklady společnosti, podle něj ale neodradí některé lidi od cestování nekalým způsobem.

„Notoriční černí pasažéři tak budou chtít jezdit a riskovat. Je to pro ně adrenalinový sport,“ usuzuje radní. Předloni revizoři chytili 11707 lidí bez jízdenky, vloni 12854. Iletos by se měla čísla pohybovat vrozmezí předchozích dvoulet.

Nejraději by se prý společnost obešla bez revizorů, jen kdyby všichni cestující poctivě platili. „Slušné lidi toto opatření neohrozí,“ podotkl.

Zapravdu mu dávají sami uživatelé hromadné dopravy. „Souhlasím stím, aby platili víc,“ poznamenal na adresu černých pasažérů například Dan Bartončík ze Zlína. „Bez jízdenky by se cestovat nemělo. Ať si ji koupí nebo jdou pěšky,“ míní návštěvnice krajského města Jitka Prusková.

Ostatní krajská města na Moravě mají taxu pro černé pasažéry obdobnou jakoZlín.

VOlomouci se pohybuje od 300do pěti set podle zvoleného dopravního prostředku idopravní společnosti, vBrně je to nejméně 500korun a vOstravě 400korun.

Od 1.ledna musí také ve Zlíně děti od desíti let doložit svůj věk průkazkou. Změny se týkají také převážení hudebních nástrojů. Od Nového roku totiž lze bezplatně přepravovat hudební nástroj bez ohledu na rozměry. Tedy pokud se vejdou dodveří.