VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Na cestách Zlínským krajem s první dámou

Zlínský kraj – Náročné a neopakovatelné tři dny, kdy jsem měla možnost být nablízku prezidentskému páru, jsou již minulostí. V tuto chvíli se mi již před očima promítají jen vzpomínky. Na všechny zastávky první dámy v kraji. Na radost z daru kurátorky výstavy v BAŤOVĚ INSTITUTU Miroslavy Štýbrové, který od Ivany Zemanové dostala.

26.9.2014
SDÍLEJ:

Druhý den Ivany Zemanové na oficiální návštěvě ve Zlínském kraji.Foto: DENÍK/Jana Zavadilová

„Ten je můj," smála se na dotaz, zdali jej nechá v institutu. Vzpomínám na to, jak seniorům na Burešově předala manželka prezidenta koš plný zavařenin a marmelád s jejími vlastnoručně vyrobenými štítky, jak se s nimi zdravila a některé navštívila i v jejich pokojích.

„Nikdy na to nezapomenu a budu to vyprávět ještě pravnoučatům," reagovala na její návštěvu u nich v domově jedna z klientek Zdenka Růžičková.

FOTOGALERIE: První den návštěvy první dámy Ivany Zemanové ve ZL kraji

Jedny z nejdojemnějších okamžiků jsem však prožila v Nemocnici Milosrdných sester v Kroměříži. To když se Ivana Zemanová přišla podívat na některé pacientky na pokojích. Dokázala je pohladit, podat jim ruku, zajímat se o to, jak se mají.

Když v kapli nemocnice pak zpíval pro paní Zemanovou na kůru jeden z lékařů píseň Ave verum corpus, byl to pro mne opravdu silný zážitek.

Těch vzpomínek je mnoho a všechny byly hezké. A jak to vlastně všechno začalo?

Můj pondělní a úterní úkol zněl být v doprovodu manželky prezidenta Ivany Zemanové při jejím oficiálním programu.

Stojím před zlínskou jedna-dvacítkou s ostatními novináři a čekám na příjezd prezidentského páru. V tuto chvíli již vím, že po celou dobu programu první dámy budu součástí jejího doprovodu. Takže budu jezdit i protokolárním vozem.

V tom našem bude se mnou ještě mimo jiné zástupce ředitele hradního protokolu Miroslav Sklenář. Pochází z Bystřice a vlastně i on se tady cítí jako ryba ve vodě. „S ním asi nešlápnu nikde vedle," dělám si starosti s protokolem.

VIDEO ZDE

Po prohlídce výstavy v BAŤOVĚ INSTITUTU a návštěvě domova pro seniory na Burešově už naše malá kolona míří směrem do Luhačovic do hotelu Radyně.

„Jste spokojená?" vytrhne mě z mých dalších myšlenek hlas servírky. „Ano, děkuji," odpovím a žasnu, co se mnou přítomnost manželky hlavy státu dělá. Sedím způsobně, nohy nemám překřížené, ruce na stole. Nehltám a jím po malých soustech.

„No, maminka by ze mě měla radost," myslím si. Ale to už opět nastává chvíle pro mou práci. Pořizuji další fotky paní Ivany Zemanové s personálem a majiteli hotelu a usedám do vozu, který se vydává směr Štítná nad Vláří, do místní lidové knihovny – minimuzea Gabry a Málinky.

I když tato návštěva byla kvůli časovému skluzu krátká, přesto byla o to víc srdečná. Kolona našich tří vozů, doprovázená i vozy policistů, kteří dohlížejí na naši bezpečnost, pak letí dál Zlínským krajem.

„Kolem dokola je vážně krásný kraj," myslím si, ale to ještě neznám Žítkovou. A opravdu, majestátní kopce, lesy, louky a rozeseté domky. Ale to už se spolu s ostatními ocitám v chaloupce po poslední žítkovské bohyni Irmě – v nejzačarovanějším místě našeho kraje.

Paní Zemanovou a paní Mišákovou, která první dámu celou dobu její cesty ve Zlínském kraji doprovází, přivítali majitelé chaloupky manželé Mizerovi. Petr Mizera je úžasný vypravěč, a tak i já mám možnost se seznámit s tímto tajemným místem. Moc se mi tady líbí a dovedla bych si představit žít právě tady.

Pondělní den se kloní v pozdní odpoledne. Před námi jsou ještě dva body oficiálního programu první dámy. Návštěva Útulku pro opuštěná zvířata na Vršavě a slavnostní večeře v hotelu Baltaci ve Zlíně za přítomnosti prezidenta republiky a také významných osobností Zlínského kraje. Teprve v útulku pokládám paní Zemanové svou první otázku. To když si vzala do náručí malé kotě. Zajímalo mě, jestli mají doma kočku.

„To ne, náš pes by ji považoval za hračku, to by nebyl dobrý nápad," usmála se na mě.

V tuto chvíli vím, že je „můj člověk". Vždyť kdo má rád zvířata, musí mít rád i lidi. A to paní Ivana opravdu má. Po celou dobu cesty se zajímá o to, co jí kdo vypráví. Přijela k nám s nastudovanými znalostmi o našem regionu, takže se po celou dobu aktivně zapojovala do rozhovorů se svými hostiteli a kladla jim své dotazy. Dokázala se usmát, pohladit, pochválit anebo si třeba dát i cigaretku. Byla příjemná a bezprostřední a i přesto si dokázala zachovat svou noblesu.

Usmála se i na ředitele zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů Josefa Němého. „Proč ne, ráda," byla její reakce na prosbu o jejich společnou fotografii, kdy jí předal krásnou kytici. Tímto okamžikem však má pondělní cesta s první dámou končí.

Ta úterní byla stejně pestrá.

Den jsme začali v archeoskanzenu v Modré, který prezidentský pár navštívil společně. Prezident Miloš Zeman mne nezklamal a opět pronesl svou vtipnou poznámku, tentokrát nad darem, který dostal od starosty obce Modrá Miroslava Kováříka. Prezidentovi věnoval na památku medovinu.

„Až budu sedět v Lánech a studovat materiály, tak si ji dám, abych zvýšil jejich kvalitu," zavtipkoval Miloš Zeman. Pak pokračoval dál ve své cestě. Program první dámy směřoval naše kroky ještě do akvária Živá voda. Později, v uherskohradiš­ťském hotelu Slunce, mám možnost poznat dámy - knihovnice, které získaly ocenění dánského velvyslance za jejich projekt Noc s Andersenem. Tento projekt, jak se později dozvídám, se chytl v celém světě. Proto v Uherském Hradišti mohou být na své knihovnice z Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana Hanu Hanáčkovou a Miroslavu Čápovou náležitě pyšní.

Cesta první dámy vedla dál do Kroměříže. Později, po návštěvě kroměřížské Nemocnice Milosrdných sester, ještě když jsme nastupovali do našich vozů, jsem si všimla jedné pacientky, která stála na balkonu. Opírala se o francouzské hole a vedle ní stál vozík.

„Děkujeme, pozdravujte Prahu a pozdravujte pana prezidenta!" volala a mávala na nás stará paní. Úterní odpoledne je, dalo by se říct, v plném proudu a před námi je poslední ze zastávek Ivany Zemanové. Návštěva kroměřížské Květné zahrady.

„Ještě nejsem uvnitř a už je kolem plno květin," reagovala na kytice, které zde dostala na uvítanou.

„Paní Zemanová s vámi udělá na konci prohlídky rozhovor," naklonil se ke mně Miroslav Sklenář. Vím, jak moc má manželka prezidenta nabitý program, jak je naplánován přesně na minuty, a proto si času, který Ivana Zemanová se mnou stráví, nesmírně vážím. A tak krátce před šestnáctou hodinou usedáme společně ke stolku ve velkém sále Květné zahrady.

Za chvíli jsem již vyčerpala připravené otázky, ale i přesto, do pusy se mi hrnou další a další. Bavíme se o Darcym, což je pes Zemanů, ale také o studijních plánech jejich dcery Kateřiny. Jestli jsem zažila nejpříjemnější chvíli programu oficiální návštěvy první dámy ve Zlínském kraji, pak to byla právě tato.

A nejen pro mne. Jak jsem již řekla: manželka prezidenta Ivana Zemanová vzbudila po dobu své návštěvy nefalšovanou radost ve tváři svých hostitelů. Všichni, kterým věnovala svůj čas, jí oplatili svou vřelostí, upřímností a pohostinností. Dva dny, které Ivana Zemanová dala Zlínskému kraji, byly sice chladné, ale všechny kolem ní hřálo uvnitř srdce a dobrý pocit. Jsem moc ráda, že jsem mohla být u toho.

A nezůstalo jen u tohoto příjemného času. Další den se ocitám v restauraci otrokovického Hotelu Atrium. Čekal mne zde další, nezapomenutelný zážitek…

„Budeš dělat rozhovor s prezidentem v Otrokovicích," zněl rozkaz z redakce, a tak jsem tady. Jaký bude prezident? Bude stejně příjemný jako jeho manželka?

Mé obavy však rozptýlilo podání ruky a jeho úsměv. A tak i s Milošem Zemanem jsem měla možnost strávit nejen určený čas, který se mírně natáhl, ale také si povídat s člověkem, který má náš kraj rád.

Autor: Jana Zavadilová

26.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 15 000 Kč Mechanici a opraváři zemědělských strojů a zařízení Řidič/ka-opravář/ka traktoru a zemědělské mechanizace. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Praxe v oboru vítána , Výhody: závodní stravování. Pracoviště: Zemědělské obchodní družstvo delta štípa, družstvo- ve zkratce zod delta štípa, družstvo, Za Dvorem, č.p. 305, 763 14 Zlín 12. Informace: Petr Slovák, +420 777 766 150. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 19 000 Kč Účetní všeobecní Samostatná/ý účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Samostatná účetní s možností zaučení. Pracovní náplň: celkové vedení účetnictví (kompletní vedení podvojného účetnictví, daňová evidence, mzdová problematika, DPH, silniční daň atd.), vedení kanceláře. Mzda dle kvalifikace. Znalost programu POHODA výhodou. , První kontakt zaslaným životopisem na e-mail.. Pracoviště: Dřevosklad vizovice s.r.o., Štěpská, č.p. 1265, 763 12 Vizovice. Informace: Veronika Matějková, . Právo - Právo Právník 22 160 Kč Ostatní specialisté v oblasti práva a příbuzných oblastech jinde neuvedení PRÁVNÍK/PRÁVNIČKA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22160 kč, mzda max. 33300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání VŠ v oboru právo (magisterský studijní program), praxe ve veřejné správě výhodou, uživatelská znalost Microsoft Office, řidičský průkaz sk. "B"., Klíčové pracovní činnosti: poskytování právních služeb pro útvary magistrátu, právní podpora Radě města Zlína a Zastupitelstvu města Zlína, právní pomoc příspěvkovým organizacím města, připomínkování a tvorba občanskoprávních smluv, vypracování právních stanovisek z různých právních oblastí, případné zastupování obce v soudních sporech., Náležitosti přihlášky:, jméno, příjmení a titul uchazeče,, datum a místo narození uchazeče,, státní příslušnost uchazeče,, místo trvalého pobytu uchazeče,, číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu (jde-li o cizího státního příslušníka),, datum a podpis uchazeče,, adresa pro zasílání písemností, pokud není shodná s místem trvalého pobytu uchazeče., K přihlášce do výběrového řízení musí být přiloženy následující doklady:, životopis s uvedením výstižných charakteristik dosavadních zaměstnání, znalostí, zkušeností a dovedností uvedených v požadavcích zaměstnavatele,, výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce; u cizích státních občanů též obdobný doklad dosvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem, pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se čestným prohlášením,, " úředně ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání., Místo, způsob a lhůta podání přihlášky, jejíž povinný formulář je zveřejněn na úřední desce:, " poštou na adresu: Statutární město Zlín, oddělení personální a vzdělávání, náměstí Míru 12, 761 40 Zlín (obálka musí být označena "NEOTEVÍRAT - výběrové řízení, právník v OP" a uvedeno jméno a adresa uchazeče), podací razítko nejpozději s datem 19.09.2018, nebo, " osobně do podatelny Magistrátu města Zlína, budova radnice, náměstí Míru 12, Zlín (obálka musí být označena "NEOTEVÍRAT - výběrové řízení, právník v OP" a uvedeno jméno a adresa uchazeče), nejpozději do 20.09.2018 do 14:00 hod., Také na http://zlin.eu/urednici-cl-1752.html. Pracoviště: Statutární město zlín, náměstí Míru, č.p. 12, 760 01 Zlín 1. Informace: Mgr. Pavla Šafaříková, +420 577 630 164. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 19 000 Kč Obsluha zařízení na zpracování a povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů Obsluha linky - navěšování dílů. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: navěšování dílů na závěs a jejich svěšování, balení hotových dílů, evidence jednotlivých zakázek do elektronického systému., , POŽADUJEME: manuální zručnost a pracovitost, spolehlivost, schopnost pracovat v týmu, fyzickou zdatnost., , NABÍZÍME: prémie, motivační a mimořádné odměny, příplatky za směny, příspěvek na penzijní spoření, stravenky, pracovní oděvy včetně praní., , Práce v nepřetržitém provozu - 12 hod. směny v režimu 4 dny ranní směna, 4 dny volno, 4 dny noční směna, 4 dny volno, včetně víkendů. Svým charakterem je pozice vhodná především pro ženy., , Zájemci o pracovní místo nejprve zasílat životopis na e-mail: koupelkova@galvena.cz. Pracoviště: Galvena, s.r.o. - sídlo, Letiště, č.p. 1876, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Bc. Jitka Koupelková, +420 725 625 091.

Ilustrační foto.

Soud rozhodl. Za výbuch kotle je opravář zodpovědný

Ilustrační foto

Zanedbal péči? Primář pochybení odmítá

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 18. září 2018.

Boj o Senát: sedm kandidátů

O senátorský post zabojuje sedm kandidátů. Volby za 80. volební obvod do jedné třetiny Senátu se konají 5. a 6. října, tedy ve stejný termín jako volby do zastupitelstev měst a obcí. Na jihu Zlínska a severu Uherskohradišťska tak lidé dostanou dvoje volební lístky a ve volební místnosti pak hned dvě obálky. Ty se budou lišit pouze barvou.

Opilý narkoman na motockylu a požár v ostravském Albertu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 17. září 2018.

Uprchlík Ara: dobrodruh je zpět v zoo

Jak zoo dříve informovala, v neděli (9. září) se třem papouškům podařilo pokořit novou ocelovou síť ve voliéře Guayanas a uletět vzniklým otvorem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT