VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Na cestách Zlínským krajem s první dámou

Zlínský kraj – Náročné a neopakovatelné tři dny, kdy jsem měla možnost být nablízku prezidentskému páru, jsou již minulostí. V tuto chvíli se mi již před očima promítají jen vzpomínky. Na všechny zastávky první dámy v kraji. Na radost z daru kurátorky výstavy v BAŤOVĚ INSTITUTU Miroslavy Štýbrové, který od Ivany Zemanové dostala.

26.9.2014
SDÍLEJ:

Druhý den Ivany Zemanové na oficiální návštěvě ve Zlínském kraji.Foto: DENÍK/Jana Zavadilová

„Ten je můj," smála se na dotaz, zdali jej nechá v institutu. Vzpomínám na to, jak seniorům na Burešově předala manželka prezidenta koš plný zavařenin a marmelád s jejími vlastnoručně vyrobenými štítky, jak se s nimi zdravila a některé navštívila i v jejich pokojích.

„Nikdy na to nezapomenu a budu to vyprávět ještě pravnoučatům," reagovala na její návštěvu u nich v domově jedna z klientek Zdenka Růžičková.

FOTOGALERIE: První den návštěvy první dámy Ivany Zemanové ve ZL kraji

Jedny z nejdojemnějších okamžiků jsem však prožila v Nemocnici Milosrdných sester v Kroměříži. To když se Ivana Zemanová přišla podívat na některé pacientky na pokojích. Dokázala je pohladit, podat jim ruku, zajímat se o to, jak se mají.

Když v kapli nemocnice pak zpíval pro paní Zemanovou na kůru jeden z lékařů píseň Ave verum corpus, byl to pro mne opravdu silný zážitek.

Těch vzpomínek je mnoho a všechny byly hezké. A jak to vlastně všechno začalo?

Můj pondělní a úterní úkol zněl být v doprovodu manželky prezidenta Ivany Zemanové při jejím oficiálním programu.

Stojím před zlínskou jedna-dvacítkou s ostatními novináři a čekám na příjezd prezidentského páru. V tuto chvíli již vím, že po celou dobu programu první dámy budu součástí jejího doprovodu. Takže budu jezdit i protokolárním vozem.

V tom našem bude se mnou ještě mimo jiné zástupce ředitele hradního protokolu Miroslav Sklenář. Pochází z Bystřice a vlastně i on se tady cítí jako ryba ve vodě. „S ním asi nešlápnu nikde vedle," dělám si starosti s protokolem.

VIDEO ZDE

Po prohlídce výstavy v BAŤOVĚ INSTITUTU a návštěvě domova pro seniory na Burešově už naše malá kolona míří směrem do Luhačovic do hotelu Radyně.

„Jste spokojená?" vytrhne mě z mých dalších myšlenek hlas servírky. „Ano, děkuji," odpovím a žasnu, co se mnou přítomnost manželky hlavy státu dělá. Sedím způsobně, nohy nemám překřížené, ruce na stole. Nehltám a jím po malých soustech.

„No, maminka by ze mě měla radost," myslím si. Ale to už opět nastává chvíle pro mou práci. Pořizuji další fotky paní Ivany Zemanové s personálem a majiteli hotelu a usedám do vozu, který se vydává směr Štítná nad Vláří, do místní lidové knihovny – minimuzea Gabry a Málinky.

I když tato návštěva byla kvůli časovému skluzu krátká, přesto byla o to víc srdečná. Kolona našich tří vozů, doprovázená i vozy policistů, kteří dohlížejí na naši bezpečnost, pak letí dál Zlínským krajem.

„Kolem dokola je vážně krásný kraj," myslím si, ale to ještě neznám Žítkovou. A opravdu, majestátní kopce, lesy, louky a rozeseté domky. Ale to už se spolu s ostatními ocitám v chaloupce po poslední žítkovské bohyni Irmě – v nejzačarovanějším místě našeho kraje.

Paní Zemanovou a paní Mišákovou, která první dámu celou dobu její cesty ve Zlínském kraji doprovází, přivítali majitelé chaloupky manželé Mizerovi. Petr Mizera je úžasný vypravěč, a tak i já mám možnost se seznámit s tímto tajemným místem. Moc se mi tady líbí a dovedla bych si představit žít právě tady.

Pondělní den se kloní v pozdní odpoledne. Před námi jsou ještě dva body oficiálního programu první dámy. Návštěva Útulku pro opuštěná zvířata na Vršavě a slavnostní večeře v hotelu Baltaci ve Zlíně za přítomnosti prezidenta republiky a také významných osobností Zlínského kraje. Teprve v útulku pokládám paní Zemanové svou první otázku. To když si vzala do náručí malé kotě. Zajímalo mě, jestli mají doma kočku.

„To ne, náš pes by ji považoval za hračku, to by nebyl dobrý nápad," usmála se na mě.

V tuto chvíli vím, že je „můj člověk". Vždyť kdo má rád zvířata, musí mít rád i lidi. A to paní Ivana opravdu má. Po celou dobu cesty se zajímá o to, co jí kdo vypráví. Přijela k nám s nastudovanými znalostmi o našem regionu, takže se po celou dobu aktivně zapojovala do rozhovorů se svými hostiteli a kladla jim své dotazy. Dokázala se usmát, pohladit, pochválit anebo si třeba dát i cigaretku. Byla příjemná a bezprostřední a i přesto si dokázala zachovat svou noblesu.

Usmála se i na ředitele zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů Josefa Němého. „Proč ne, ráda," byla její reakce na prosbu o jejich společnou fotografii, kdy jí předal krásnou kytici. Tímto okamžikem však má pondělní cesta s první dámou končí.

Ta úterní byla stejně pestrá.

Den jsme začali v archeoskanzenu v Modré, který prezidentský pár navštívil společně. Prezident Miloš Zeman mne nezklamal a opět pronesl svou vtipnou poznámku, tentokrát nad darem, který dostal od starosty obce Modrá Miroslava Kováříka. Prezidentovi věnoval na památku medovinu.

„Až budu sedět v Lánech a studovat materiály, tak si ji dám, abych zvýšil jejich kvalitu," zavtipkoval Miloš Zeman. Pak pokračoval dál ve své cestě. Program první dámy směřoval naše kroky ještě do akvária Živá voda. Později, v uherskohradiš­ťském hotelu Slunce, mám možnost poznat dámy - knihovnice, které získaly ocenění dánského velvyslance za jejich projekt Noc s Andersenem. Tento projekt, jak se později dozvídám, se chytl v celém světě. Proto v Uherském Hradišti mohou být na své knihovnice z Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana Hanu Hanáčkovou a Miroslavu Čápovou náležitě pyšní.

Cesta první dámy vedla dál do Kroměříže. Později, po návštěvě kroměřížské Nemocnice Milosrdných sester, ještě když jsme nastupovali do našich vozů, jsem si všimla jedné pacientky, která stála na balkonu. Opírala se o francouzské hole a vedle ní stál vozík.

„Děkujeme, pozdravujte Prahu a pozdravujte pana prezidenta!" volala a mávala na nás stará paní. Úterní odpoledne je, dalo by se říct, v plném proudu a před námi je poslední ze zastávek Ivany Zemanové. Návštěva kroměřížské Květné zahrady.

„Ještě nejsem uvnitř a už je kolem plno květin," reagovala na kytice, které zde dostala na uvítanou.

„Paní Zemanová s vámi udělá na konci prohlídky rozhovor," naklonil se ke mně Miroslav Sklenář. Vím, jak moc má manželka prezidenta nabitý program, jak je naplánován přesně na minuty, a proto si času, který Ivana Zemanová se mnou stráví, nesmírně vážím. A tak krátce před šestnáctou hodinou usedáme společně ke stolku ve velkém sále Květné zahrady.

Za chvíli jsem již vyčerpala připravené otázky, ale i přesto, do pusy se mi hrnou další a další. Bavíme se o Darcym, což je pes Zemanů, ale také o studijních plánech jejich dcery Kateřiny. Jestli jsem zažila nejpříjemnější chvíli programu oficiální návštěvy první dámy ve Zlínském kraji, pak to byla právě tato.

A nejen pro mne. Jak jsem již řekla: manželka prezidenta Ivana Zemanová vzbudila po dobu své návštěvy nefalšovanou radost ve tváři svých hostitelů. Všichni, kterým věnovala svůj čas, jí oplatili svou vřelostí, upřímností a pohostinností. Dva dny, které Ivana Zemanová dala Zlínskému kraji, byly sice chladné, ale všechny kolem ní hřálo uvnitř srdce a dobrý pocit. Jsem moc ráda, že jsem mohla být u toho.

A nezůstalo jen u tohoto příjemného času. Další den se ocitám v restauraci otrokovického Hotelu Atrium. Čekal mne zde další, nezapomenutelný zážitek…

„Budeš dělat rozhovor s prezidentem v Otrokovicích," zněl rozkaz z redakce, a tak jsem tady. Jaký bude prezident? Bude stejně příjemný jako jeho manželka?

Mé obavy však rozptýlilo podání ruky a jeho úsměv. A tak i s Milošem Zemanem jsem měla možnost strávit nejen určený čas, který se mírně natáhl, ale také si povídat s člověkem, který má náš kraj rád.

Autor: Jana Zavadilová

26.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 21 000 Kč

Asistenti pedagogů Asistenti pedagoga. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: zajišťování přípravy na vyučování , rozvíjení vědomostí a dovednosti u žáka se speciálními potřebami ve škole, Požadavky: kvalifikační předpoklady pro asistenci žáků se speciálními vzdělávacími potřebami ve škole, bezúhonnost,. Pracoviště: Střední škola obchodně technická s.r.o., nám. T. G. Masaryka, č.p. 1279, 760 01 Zlín 1. Informace: Petra Svobodová, +420 576 037 217.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže Gumař divize výroba. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 29. Poznámka: Náplň práce: , - příprava a míchání gumárenských směsí, , - řízení výrobních linek, strojů a zařízení na výrobu polotovarů,, - kompletování polotovarů na konfekčním stroji,, - lisování pneumatik,, - kontrola kvality a dokončení pneumatik., , Požadavky: , - práce ve směnném provozu, , - spolehlivost., , Benefity: , - 13. a 14. mzda, , - příspěvek na stravu až 70 %, , - penzijní připojištění 650 Kč/měsíc, , - sleva na pneu až 60 %, , - flexi Pass 1.000 Kč, , - 25 dnů dovolené, , - příspěvky na dětskou rekreaci, , - odměny za pracovní a životní výročí., , Nástup dle dohody.. Pracoviště: Continental barum s.r.o. - sídlo, Objízdná, č.p. 1628, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Dorota Zouvalová, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Kameník 15 000 Kč

Kameníci, řezači a brusiči kamene Obkladači, kameníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Zlín, dále dle jednotlivých zakázek prováděných zaměstnavatelem", Výhodou je znalost práce s atypickými prvky z kamene a keramiky a také je výhodou znalost zavěšování kamene na nosné kotvy, Výhody: příspěvek na stravování, Telefonicky 8-16 hod.. Pracoviště: Level 02, a.s., Jar. Staši, č.p. 165, 763 02 Zlín 4. Informace: Zdeňka Bětíková, +420 577 105 610.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 26 200 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže Gumař - konfekcionér.. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26200 kč. Volných pracovních míst: 36. Poznámka: Náplň práce: , - kompletování polotovarů na konfekčním stroji,, - seřizování konfekčních strojů., , Požadavky: , - výuční list, , - práce ve směnném provozu, , - spolehlivost., , Benefity: , - 13. a 14. mzda, , - příspěvek na stravu až 70 %, , - penzijní připojištění 650 Kč/měsíc, , - sleva na pneu až 60 %, , - flexi Pass 1.000 Kč, , - 25 dnů dovolené, , - příspěvky na dětskou rekreaci, , - odměny za pracovní a životní výročí., , Nástup dle dohody.. Pracoviště: Continental barum s.r.o. - sídlo, Objízdná, č.p. 1628, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Dorota Zouvalová, .


Vítězem XIV. Agrotec Petronas Rally Hustopeče 2018 se stal již po sedmé pilot Škody Fabie R5 Jan Kopecký
99

V Hustopečích opět nejrychlejší Kopecký, Tarabusův boj o pódium zhatila chyba

 Z Kunovic si do luhačovických lázní si odskočily potěšit milovníky folkloru tři dětské soubory.
21

Dětské folklorní soubory roztančily Lázeňské náměstí v Luhačovicích

Sokolové se slétli do Brodu. Zavítalo jich tam na 750

Ochutnávku toho, co uvidí účastníci 16. všesokolského sletu v Praze, mohli v sobotu zažít zájemci v Uherském Brodě. Tam se po šesti letech uskutečnil krajských sokolský slet.

Honejsek: Hercem bych být nechtěl

ROZHOVOR/ Ve čtvrtek se na jeden den stal hercem. Společně se spoluhráči Kubišem a Ondráčkem a generálním manažerem Hostákem natáčel v prostorách hotelu Alexandria útočník hokejistů Berani Zlín Antonín Honejsek klip Den s Berany v Luhačovicích. Kamery je snímaly v sauně, v posilovně i při obědě.

Zlínský sloninec bude patřit mezi nejlepší na světě

Nové pavilony, voliéry, expozice, návrat jaguárů a špičkový prostor pro chov slonů. A do toho zásadní oprava střechy secesního zámku. Zlínská zoo investuje do budoucnosti.

SK Zlín chce prodat svah a opravit halu

Lyžařský svah ve Zlíně je na prodej. Majitel sportoviště – společnost Sportovní kluby Zlín (SK Zlín) ukončila po předchozí soudní tahanici smlouvu stávajícímu nájemci – společnosti s názvem Areál J. Šperky (AJŠ), která jej několik let provozovala. Přesto k vyklizení svahu zatím nedošlo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT