„Po dlouholeté praxi jsme už dost imunní,“ shodují se jednohlasně. V tom, jak ale nachlazení či chřipku přestát, už se jejich recepty různí.

„Pro mě je na prvním místě jednoznačně česnek. Když cítím, že na mě něco leze, dám si třeba syrovou nakrájenou cibuli s majoránkou nebo slivovici s medem a mlékem. Hodně mi pomáhá i citron, ten je velice účinný,“ prozradil svůj recept na zdraví zaměstnanec zlínské lékárny Alfa farm Martin Ronge. Podotkl, že jeho zdraví a odolnosti vůči bacilům hodně prospívá i cvičení reiki a jógy.

„Držím se i toho, že když je člověk nemocný, měl by se vyvarovat sladkých a mléčných výrobků. Sladké napomáhají rozvinutí nemoci a mléčné zahleňují. Dobré jsou slané a hořké potraviny,“ vysvětlil Ronge.Doktorka farmacie Zuzana Kostovská z Lékárny u Zlatého jablka zase spoléhá na přírodní látky a výtažky. „Když cítím, že mě ohrožuje bacil, spoléhám na Oscillococcinum nebo echinaceu. Někteří mí kolegové se nechávají očkovat, ale já ne,“ přiznala Kostovská.

Naopak praktický lékař ze Zlína Jiří Horký se proti sezonní chřipce očkovat nechává. „Prevence je prevence. V ordinaci jsem totiž pod neustálou palbou bacilů. Mám už ale dost silnou imunitu, takže nemoc, kterou někdo prochází se čtyřicítkami horečkami, mám já jako lehké nachlazení,“ pousmál se Horký. Dodal, že když už nějaká nemoc přijde, léčí se čajem s medem, citronem a slivovicí. „Samotného čaje by měl člověk denně vypít několik litrů. Důkladně se propláchnout. Léčím se i spánkem. To podle mě taky hodně pomáhá,“ zmínil Horký.