Všemu přihlížely desítky lidí z obce i okolí. Šlo o třetí ročník obnovené akce Vynášání Mařeny, jak se v Držkové říká upalování smrtky.

Vyšlo počasí

„Tuto tradici jsme opětovně založili v roce 2009. Předtím se tento jarní obyčej v Držkové odehrál někdy v 50. letech minulého století,“ upřesnil Juraj Habšuda, který je předsedou pořádajícího sdružení Solisko. „Vynášení se mi moc líbilo. Děvčata byla moc šikovná a konečně se povedlo i počasí. Předchozí dvě Vynášání bylo škaredě,“ svěřila se místní obyvatelka Drahomíra Mrázková, která tradici pamatuje ze svých mladých dívčích let. Nadšení neskrývala ani Františka Minaříková, která si podle svých slov akci také užila. „Akce byla opravdu pěkná, stejně jako každý rok. Počasí opravdu skvěle vyšlo,“ pousmála se.

Začátek akce byl po poledni v místním autokempu. Průvod následně prošel obcí a za obecním úřadem na mostě byla Mařena vhozena do potoka. „Tradicí je, že svobodná děvčata jdoucí v průvodu přes celou obec nesou slaměnou figurínu Mařeny, jež symbolizuje zimu a kterou na konci průvodu zapálenou vhodí do vody,“ přiblížil tradici Habšuda.

Doprovodem děvčatům, která pomyslnou smrtku nesla, byla skupinka mužů z Portášského sboru z Valašska. „Portáši v šestnáctém století představovali na Valašsku něco jako policii. My se takto snažíme kopírovat jejich tehdejší práci,“ uvedl jeden z doprovodu Vynášání, který se představil jako Jura Potočků. Akce je podle něj každým rokem lepší a těší se stále vyšší návštěvnosti.