Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na hradech v okolí se stále něco děje

Zlínsko – Rekonstrukční práce se na zlínských památkách nezastavily ani přes léto. Opravoval se například hrad Brumov, hrad v Malenovicích a Lukov.

18.9.2010
SDÍLEJ:

Hrad BrumovFoto: DENÍK / Pavel Trávníček

Prázdninové měsíce nepřivedly na hrady jen turisty. Pilně se tam i pracovalo

Právě na lukovské zřícenině pokračoval intenzivní archeologický výzkum, který umožnil jedinečný nález. „Při úklidu sutě z hospodářského objektu jsme našli gotické okno neboli rozetu z hradního kostela. Je to unikátní objev, protože s největší pravděpodobností potvrzuje, že na místě zříceniny spekulovaný kostel opravdu byl,“ vysvětlil místostarosta Lukova Jiří Holík.

Podmínky pro návštěvníky zase zlepšuje hrad Malenovice. „V říjnu by měla být dokončena rekonstrukce předhradí. Zde bude nová pokladna a sociální zázemí pro návštěvníky a například i automat na pití,“ uvedl kastelán hradu Luděk Bubeník.

Nový výhled i turistické značení

Zeleň byla přes léto upravena na hradě Brumov. Úprava umožnila rozsáhlý výhled. „Kolem hradu jsme vykáceli smrkový porost. Od Valašských Klobouk je tedy od teď krásný pohled na hrad. Byla to obtížná práce, museli jsme nasadit těžkou techniku,“ řekl starosta Brumova-Bylnice Zdenek Blanař.

Na návštěvníky mysleli v Lukově, kde lidem usnadnili orientaci novými turistickými směrníky a informačním systémem. Ten spolu s rekonstrukcí domu Rudolfa Matouše a zavedením elektrické přípojky do studny u hradu stál deset milionů osm set osmdesát tisíc korun. „Pětaosmdesát procent z celkové výše investice financoval Regionální operační program Střední Morava. Zbytek financovala obec sama,“ sdělil Holík.

Právě dům Rudolfa Matouše, zkolaudovaný v červnu, má být určen ke vzdělávacím programům. „Může se zde uskutečňovat tradiční forma učení v netradičním prostředí. Máme zde vybavenou učebnu i s projektorem,“ přiblížil Holík.

V domě je také klubovna a ubytovací kapacita jak pro brigádní aktivity, tak pro případné zájemce o výuku. „Žáci by zde mohli být na vícedenním pobytu. Zatím tu máme zkušební provoz, intenzivně bychom tyto prostory chtěli využívat příští rok,“ uvedl Holík.

Zříceninu navštívil také čtyřiadvacetiletý Petr Korčák. „O prázdninách jsme si udělali s kamarády výlet do přírody a bylo to příjemné, je tady krásný výhled,“ sdělil.

Na hradní zřícenině v Lukově dále probíhala rekonstrukce severní hradby horního hradu. „To byla první etapa práce, ve které se bude dále pokračovat. Mimo to byly také opraveny tři pilíře na severní stěně západního paláce,“ dodal Holík. Pravidelný nátěr střech probíhá na malenovickém hradě. „Tento nátěr probíhá každé tři roky. Natře se jedna třetina hradu a pak za danou dobu zase další část,“ přiblížil Bubeník.

Netradiční akce Den bez bariér bude tento víkend probíhat právě na zřícenině hradu Lukov. „Tuto akci pořádáme poprvé a jejím cílem je, abychom na hrad dostali lidi, kteří se na hrad normálně dostat nemohou,“ uzavřel Holík.

Klára Elšíková

#nahled|https://g.denik.cz/55/74/brumov_bylnice_hrad_historie_stredovek_zabava_14_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/55/74/brumov_bylnice_hrad_historie_stredovek_zabava_14.jpg|Skupina historického šermu Valmont uspořádala v neděli 4. července na hradě Brumov zábavný program Brumovská kulišárna. #

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

18.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Již 25 let pořádá Dan Čagánek se svojí ženou Entomologickou výstavu v Otrokovicích. V pořadí již 47. setkání  milovníků hmyzu, pavouků a plazů se konalo v sobotu 14. října v Otrokovické besedě. Výměnného dne s prodejní výstavou se pravidelně zúčastní na d
17

Koupila jsem si dvě housenky

Oslava 30 let programu Erasmus na  UTB ve Zlíně
16

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Těžký úkol čeká zlínskou radnici. Zjistit, proč zatéká do kontroverzního podchodu u opravovaného obchodního domu Prior.

Kodaň převyšuje soupeře v držení míče i v počtu střel, upozorňuje Páník

S moldavským Tiraspolem hráli v evropské premiéře bez branek, v Moskvě proti Lokomotivu jednoznačně prohráli a teď přichází na řadu třetí silný soupeř a další náročná zkouška z vysoké školy fotbalu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení