„Z výhry mám obrovskou radost," komentovala Zbořilová získání značky Regionální potravina, kterou si od nynějška může hrdě přidat na etiketu klobás. „Naše klobásy téměř neobsahují éčka. V supermarketech koupíte uzeniny, které v sobě mají až šest stabilizátorů. My přidáváme pouze jeden a ten je nezbytný, protože zajišťuje klobáskám správný odstín červené," vyjmenovává klady čertovské uzeniny řeznice.

Klobásy, zelí a med

Kromě paní Zbořilové získalo ocenění také Talašovo kysané zelí červené z Tlumačova, jehož výrobcem je Jiří Talaš, a med Jaroslava Studeníka z obce Jasenná. Do soutěže Regionální potravina a Perla Zlínska se letos přihlásilo 23 výrobců potravin s dvaasedmdesáti výrobky.

„Soutěžilo se v devíti kategoriích, které pokrývají trh s potravinami vyráběnými místními farmáři a ostatními výrobci," prozradila Jana Brázdilová z agrární komory, která soutěž pořádá. Cílem soutěže je podpořit domácí producenty potravin a motivovat veřejnost k nákupu kvalitních a chutných výrobků.

Odborná porota každoročně oceňuje nejlepší výrobky ze všech krajů v zemi. Výherci jednotlivých kategorií jsou odměněni značkou Regionální potravina, kterou mohou umístit na etiketě, aby je zákazníci rozeznali od jiných výrobků. „Tato soutěž se snaží zviditelnit výrobce na Zlínsku, a podporovat tak zaměstnanost a hospodářský rozvoj místních podnikatelů," doplnila Brázdilová.

Odborná porota výrobky hodnotila na základě pěti kritérií. „Při posuzování jsme se zaměřili na chuť, celkový vzhled a design obalů, dále pak na složení výrobků a místo původu základní suroviny," popsal kritéria člen hodnoticí komise Robert Gál z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, která se spolupodílela na organizaci hodnocení.

Odborníci kladou důraz nejen na chuť jídla, ale také na to, zda je zdravé a vyrobené z místních surovin. „Soutěž o regionální potravinu je fajn nápad, docela si je kupuji. Spíš kvůli pocitu čerstvosti, ale čert ví, jestli dodávka na pult není stejně dlouhá, jako když to jede z Afriky," tvrdí Jan Piškotů ze Zlínska.