Slavnostní odhalení se má uskutečnit ve čtvrtek 14. listopadu.

Za iniciativou stojí řada známých tváří krajského města Miroslav Zikmund, Pavel Jungmann, Marcela a Bedřich Koutní, Daniel Večeřa, Pavla a Karel Kincovi, Eva a Jindřich Hegmonovi, Stanislav Devátý, Josef Holcman, Petr Bartoš, Petr Michálek, Antonín Bajaja, Pavlína Woodhams, Tomáš Pasterný, Čestmír Vančura či Miroslav Chalánek.

„Lavička Václava Havla je pamětním místem věnovaným Václavu Havlovi. Tvoří jej dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom. Budování Laviček Václava Havla je celosvětovým projektem, který inicioval velvyslanec ČR v USA Petr Gandalovič spolu s architektem a designérem Bořkem Šípkem. Záměrem tohoto projektu je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla,“ připomínají iniciátoři oficiální definici.

Nyní podle nich zbývá jedna podstatná otázka: způsob financování tohoto projektu v ceně kolem 300 tisíc korun.

„Jako nejvhodnější se nám jeví veřejná sbírka na transparentní účet, jejímž prostřednictvím by se občané Zlína, kteří si váží odkazu Václava Havla, mohli podílet na jeho trvalé, viditelné a „ehm“ smysluplné připomínce. Oslovili jsme Nadaci Most k domovu Zlín, která se k iniciativě s chutí připojila a bude organizovat veřejnou sbírku na transparentní účet a výstavbu lavičky zastřeší,“ vysvětlil jeden z iniciátorů Bedřich Koutný.

Projekt vítá i Ota Veverka někdejší disident ze Zlína, který patřil do širšího okruhu Havlových přátel.

„Je to mezinárodní záležitost. Havel byl výborný prezident, byť se svými chybami. Je dobré si ho připomínat,“ míní Veverka.