Při kontrolách tak zpoza okýnek vozů vyčuhovaly hlavně černě nalakované nehty a ruce s punkovými náramky. Spolu s policisty vyrazil situaci zmapovat také Zlínský deník.

Procházím kolem dvojice soustředěných policistů a zamířím k mluvčí krajských policistů Janě Bartíkové. Zajímá mě, jak dnes všechno bude vypadat.

„Stráví na stanovištích několik hodin a zastaví desítky řidičů,“ přibližuje mi mluvčí krajských policistů v blízkosti Zádveřice Raková. Ve srovnání s minulým ročníkem jsou podle ní letos metaloví řidiči daleko ukázněnější.

Přibližně dvě desítky z kontrolovaných fanoušků tehdy byli při kontrole v podnapilém stavu. „Zatím nadýchal pouze jeden řidič 1,2 promile,“ dodává ranní povzbudivou zprávu.

Stejně jako minulý rok, i letos mohli řidiči využit nabídky policistů a nechat si před jízdou změřit alkoholu v krvi. Zájem prý byl obrovský. „Stovky fanoušků si před jízdou zašly dýchnout. Stály ve frontách přímo u areálu. Když měli pozitivní výsledek, jeli až později,“ popsala Bartíková.

Netrvá dlouho a policisté staví jednoho z řady rockových fanoušků. Následuje standartní kontrola dokladů a dýchaní do trubičky. Vzápětí se ozve pípnutí. Za několik okamžiků zná řidič verdit. V pořádku. Jako symbolickou odměnu dostává od policistů energetický nápoj. Souběžně s kontrolami se totiž konají také dny prevence.

Fanoušek se tváří spokojeně. Je si sebou totiž jistý. „Už včera kolem páté hodiny jsem nepil a pro jistotu ráno absolvoval orientační dechovou zkoušku. Věděl jsem totiž, že pojedu,“ vysvětluje mi Martin Šele, aby vzápětí vyrazil domů do Karviné.

Naproti tomu Jiří Hužvička z Benešova u Prahy se cvičně testovat nenechal. „Jsem ale velmi opatrný. Auto potřebuji k práci. Snažím se nepít a nebát se dýchat. Jde ale také především o dobrý pocit při řízení,“ vysvětluje mi mezi dvěrmi automobilu svoji filosofii. Dát si poslední pivo v osm večer se mu vyplatilo. Také on odjíždí do Benešova z energetickým nápojem.

Vše jde jako na drátkách, řidič střídá řidiče beze známky potíží. „Jak dlouho před odjezdem jste nepil?“ zeptám se zvědavě dalšího vzorného řidiče Jana Hofreitera z Plzně. „Letos hodně dlouho. Určitě jsem nepil víc jak půl dne,“ pokyvuje spokojeně hlavou. Šance preventivně si takříkajíc dýchnout mu ale unikla. „Kdybych věděl, že taková možnost je, určitě bych to vyzkoušel,“ usmál se a nastartoval, aby přenechal místo dalším.

„Dneska je to samý odpovědný řidič,“ říkám si, když pozoruji drobnou ženu jak vystupuje z dodávky. Očekávám stejný výsledek jako u jejích předešlých hudebních souputníků. Že něco není v pořádku si všimnu vzápětí. Policisté se tváří vážně a žena gestikuluje s vyděšeným výrazem ve tváři. První pondělní hříšnice je tu.

Vysedá z auta a s policisty kvapným krokem zamíří k jejich vozu na kontrolní test. Přešlapuje z místa na místo a nervozita je téměř hmatatelná. Chvíli napětí však střídá uvolnění a veliký oddech. Dozvídám se, že v prvním případě nadýchala 0,08 promile. Následný test byl ale negativní. Za první výsledek prý mohou ostřikovače, které pouštěla na přední skla.

„Před odjezdem nikdy nepijeme,“ ujistila Mirka Langerová z Vlkoše u Přerova. Na takovou akci se letos vydala poprvé a svou nervozitu přede mnou neskrývá. „Třepou se mi ruce, nečekala jsem to,“ dodává otevřeně bezprostředně po kontrole. Vše nakonec dobře dopadlo a řidička odjíždí. Pár minut poté mi policisté situaci vysvětlí. „Aby se vyloučila chyba měření, zkoušku opakujeme ještě jednou,“ přibližuje dvojice policistů.

Tomu, co se právě odehrálo, se ale nediví. „V jejím případě se jednalo o velmi nízkou hladinu alkoholu. Když pustí ostřikovače na přední skla může nadýchat,“ dodávají. Jakmile ale vystoupí na čerstvý vzduch, je tak říkajíc po problému.

Zbytek dne však nakonec tak idylický nebyl. „Dnes jsme ještě při kontrolách objevili čtyři opilé řidiče. Jeden z nich měl nejvíce 1,6 promile,“ doplňuje Bartíková nepříjemnou statistiku, která pokazila slibně začínající den. Kontrola se nevyhnula ani cyklistům. Tři z nich nadýchali. „Celková situace ale byla klidnější než minulý rok,“ uzavřela Bartíková.