Problém se týká hlavně moravsko-slovenského pomezí, ale i dalších hornatých terénů. Mobilní operátoři slibují postupné vylepšování sítě, ovšem v závislosti na dostatku financí.

Stále problematické je tak například fungování obecních mobilních telefonů, které mají přidělené starostové.

Například v Tichově na Valašskokloboucku se signál O2 nedaří přijímat téměř vůbec. „Mobil mi pořád leží v šuplíku. Používám svůj T-Mobile. Ale ani ten tu nemá dobrý příjem. Například teď se mi zmeškané volání zobrazilo za hodinu a čtvrt, a to jsem byl mimo dosah signálu jen pár chvil,“ konstatoval starosta Tichova Josef Slovák.

O něco lépe jsou na tom v Jestřabí na Valašskokloboucku. „Možná to nějak lépe nasměrovali, protože ještě před dvěma lety jsem kvůli signálu nosil mobil po okolních kopcích. Je to tak rok, co musím jen z domu na zahradu, a tam jej jakžtakž chytám,“ podotkl tamní starosta Pavel Šuráň. Upozornil však, že se jedná o krizový telefon operátora O2, který by měl být pro případ nenadálé události k dispozici neustále. „Jinak tady mají lidé často Vodafone, a většinou s tím není problém,“ dodal Šuráň. Podobně se vyjádřil i starosta Komni na Uherskohradišťsku Karel Navrátil.

Mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček určité zlepšení registruje. „Máme informace, že mobilní operátoři plní své sliby a že hluchá místa v příhraničí jsou a budou postupně vykrývána,“ konstatoval Mitáček. Podle něj je sice možné, že někde nefunguje právě žádaný operátor, ale v krizových situacích se prý může každý obrátit na bezplatnou linku 112. „Systém je unikátní v tom, že i když v oblasti nefunguje daný operátor, vytočením čísla 112 si pomoc přivoláte,“ ujistil mluvčí.

Lidé v těsné blízkosti hranic ale pro běžné volání namísto mobilních telefonů raději poměrně často spoléhají na pevné linky. Mobily totiž navíc mohou jímat silný signál slovenských operátorů, a kdo si toho nevšimne, zaplatí za volání stejně, jako by telefonoval ze Slovenska. Tedy kolem desetikoruny za minutu. Stává se to například v Brumově-Bylnici-Sidonii nebo ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku.

Ve Valašské Senici na Vsetínsku zase lze dva ze tří operátorů chytit jen na kopci. Právě kopcovitá, a navíc chráněná krajina je překážkou, kterou mobilní operátoři uvádějí jako zábranu pro vylepšení služeb. Řešení ale hledají. Už několik let má v plánu postavení telekomunikačního stožáru u obce Tichov firma T-Mobile.

„Výstavba vysílače je zahrnuta v našem plánu na posílení signálu v této oblasti. Nový vysílač by tak měl vylepšit signál nejen obyvatelům Tichova, ale i Drnovic či Smoliny. Konkrétní termín spuštění vysílače záleží na uvolnění potřebných finančních prostředků,“ konstatovala vedoucí týmu externí komunikace T-Mobile Jitka Pajurková. Dodala, že společnost se chystá posílit kapacitu sítě také v Lidečku na Vsetínsku.

Radim Služi, který je ředitelem společnosti Koras trade, která má pro tohoto mobilního operátora stožár postavit, dodává, že nyní firma dokončuje projektovou dokumentaci na stavební povolení. Stavět by se ale podle něj mohlo zřejmě až za tři roky nebo i později, podle finančních možností operátora.

Společnost Koras trade také chystá stavbu stožáru v katastru obce Komňa pro dalšího operátora. Tam ale teprve zařídili základní povolení. „Jde to pomalu, ale už je to na dobré cestě,“ míní starosta Komni Karel Navrátil. Zástupce Koras trade pak upřesnil, že vysílač by zlepšil pokrytí signálem v celé této oblasti, včetně důležité silnice E50 vedoucí na Slovensko.

V Komni byl také podle mluvčího Vodafone Miroslava Čepického v březnu posílený signál tohoto operátora. Spokojenost lidí by prý mohla zajistit i spolupráce všech operátorů. „Nejvíce ekologickým a pro zákazníky všech operátorů nejlepším řešením by byla společná výstavba vysílačů, které by byly sdíleny všemi operátory,“ dodal Čepický.