Lavičky jsou dalším z projektů realizovaných v rámci kampaně Pohni městem, jejich pořízení vyšlo radnici na 157 tisíc korun.

Jediným zdrojem energie solárních laviček je sluneční záření. Pomocí fotovoltaických článků se v lavičce nabíjí akumulátor a z něj následně elektronická zařízení. Pokud chce člověk lavičku využít, potřebuje k tomu pouze svůj vlastní kabel. Vše ostatní obstará lavička.

Cyklisté pozor! Stezka v Otrokovicích je pod mostem zatopená
Cyklisté pozor! Stezka v Otrokovicích je pod mostem zatopená

„K dispozici jsou 4 USB porty a také dvě místa pro bezdrátové nabíjení. Vše je kompatibilní se systémy Android a iOS. Z čelní strany lavičky je tlačítko, po jehož zmáčknutí začne běžet patnáctiminutový cyklus nabíjení. Ten je možné opakovat neomezeně až do dobití zařízení. Po zbytek doby lavička energii akumuluje,“ popsal Jakub Tesař z oboru rozvoje města.

Inovativní prvky v městském mobiliáři jsou vítanými návrhy pro projekty participativního rozpočtu.

„Solární lavička bude novinkou a vlastně i takovým testem, jak se osvědčí. Není vyloučeno, že by na frekventovaných místech mohly přibýt i další. Každý návrh veřejnosti vítaný. Mohou tak vzniknout zajímavé nápady, které město oživí,“ zdůraznila starostka města Hana Večerková.

V rámci kampaně Pohni městem dává radnice možnost občanům proinvestovat až 2 miliony korun z rozpočtu města, dle jejich návrhů.