Ten nenechal lhostejnými například malé fotbalisty, za nimiž dorazila fotbalová legenda Antonín Panenka.

Rovněž přicestovalo sto dvacet vozíčkářů z tuzemska, Slovenska a Maďarska. Na své si přišli i ti, kteří se léta podílejí na přepisování bible.

Obdivovatelé silných strojů měli jedinečnou možnost, prohlédnout si motocykl Harley-Davidson Dyna Super Glide s vlastnoručním podpisem papeže Františka, těsně před tím, než mašinu odvezli do Uherského Hradiště novému majiteli, který ji v Paříži vydražil za 6,6 milionu korun.

Prvním vrcholem oslav pak byl v pátek večer charitativní koncert. Sbírka pro tři neziskové organizace nakonec vynesla skoro 1,8 milionů korun. Na pódiu se mezitím představili například Jiří Pavlica s Hradišťanem, Ewa Farna, Filharmonie Bohuslava Martinů ze Zlína či pěvecký sbor z africké Zambie. D

ny dobré vůle vyvrcholily slavnostní mší sobotní celonárodní cyrilometodějské pouti.

Tu za účasti českých, moravských i zahraničních biskupů celebroval na nádvoří velehradské baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje Arcibiskup olomoucký Jan Graubner.

Kardinál Duka: Velká Morava spojuje

Kardinál Dominik Duka. Národní pouť na Velehradě 2014Promluvu plnou historických odkazů měl kardinál Dominik Duka.

„Víra jako Boží dar není sklerotický či zkostnatělý postoj, který bychom chtěli nazvat náboženským i politickým přesvědčením. Víra a rozum se navzájem potřebují a jsou také motory růstu životního rozvoje člověka. Ptám se, zda člověk bez víry, kdyby byl svědkem misie Cyrila a Metoděje v devátém století, by nepovažoval celé úsilí této misie za fiasko a nasazení věrozvěstů za hloupost a zmaření jejich celoživotní kariéry," položil řečnickou otázku Dominik Duka a vzápětí poukázal na text písně, kde se zpívá: „…víře vždy věrni budou Moravané, dědictví otců zachovej nám pane…"

„Drazí Moravané, ta slova nejsou jen o vás o obyvatelích Moravy, ale i o oné velké Moravě, která spojuje celou naši zemi cyrilometodějskou a svatováclavskou tradicí," zakončil kardinál Duka za hlasitého potlesku svoji promluvu.

Bohoslovci ze Zambie

Nadčasovost i aktuálnost na pronesených slovech ocenil přítomný místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.

„Jeho kázání bylo velmi nadčasové a zároveň se tématicky intimně dotýkalo současnosti," řekl Deníku Pavel Bělobrádek.

Podle prezidenta republiky Miloše Zemana, jehož vzkaz přečetl poutníkům vedoucí hradního protokolu Jindřich Forejt, si uvědomění našich kořenů můžeme intenzivněji prožít přítomnost a připravit se lépe na budoucnost.

„Zapomenutím, opomíjením či přepisováním historických faktů citelně zasahujeme do identity jak každého z nás, tak i národa jako celku," varoval ve své zdravici Miloš Zeman.

Mezi těmi, kdo na Velehrad dorazili rovněž, byli kromě bohoslovců ze Zambie, kteří z pódia zapěli mariánský hymnus v jazyce Bemba, také poutníci Hana a Vít Bosákovi ze Záhorovic.

„Na zdejší pouť chodíme od dětství a už několik let také v krojích. A protože se ty záhorovické nedochovaly, já mám na sobě hornokyjovský a moje paní zbrusu nový veselský," přiznal 57letý Vít Bosák.

„Interaktivní charitativní sbírka finančních darů, které jste nám dali nebo zaslali při Večeru lidí dobré vůle, dosáhla jednoho milionu 758 tisíc 851 korun,“ oznámila v závěru benefiční hudební produkce její moderátorka Barbora Černošková.

Ministr Marián Jurečka s rodinou na Velehradě

Ministr Jurečka: Nejdůležitější pouť

Tradice a duchovní zážitek, jsou důvodem putování na Velehrad pro současného ministra zemědělství Mariána Jurečku.

Ten se Deníku přiznal, že na velehradské poutě začal vyjíždět s rodiči už v dětském věku. U své rodiny to praktikuje stejně. Letos se na Velehrad vydal s manželkou a svými čtyřmi synky, včetně tříměsíčního Mikuláše.

„Velehradská pouť je pro mě, jako pro Moravana v procesu poutí, na kterých se může duchovně osvěžit, tou nejdůležitější," přiznal se Marián Jurečka.