ČTK to dnes řekl krajský mluvčí hasičů Libor Netopil.

„Do nedělních 23:00 máme 65 výjezdů našich jednotek. Hasiči odstraňují především stromy popadané na komunikace a elektrická vedení. Zatím nebylo evidováno žádné zranění osob," uvedl Netopil, podle kterého hasiči stále vyjíždějí k novým zásahům.

Bouřka provázená silným větrem v neděli večer ve Zlínském kraji nejprve zasáhla Kroměřížsko, poté se posouvala přes Uherskohradišťsko, Zlínsko a Vsetínsko. „V průběhu následující hodiny a půl zasahovali hasiči u téměř 50 událostí. Jednalo se především o popadané stromy, větve a přetržená elektrická vedení," podotkl Netopil.

Slovácko

Noční bouřky: škoda na stadionu je stotisícová

Vlčnov – Výpadky elektřiny, spadené stromy, větve a další předměty. Bouře, která se přihnala do regionu v noci z neděle na pondělí, měla viditelné důsledky, závažnější komplikace však nezpůsobila.

Nejvíce škod poryvy větru napáchaly zřejmě ve Vlčnově. Z tribuny tamního stadionu vyrvaly celou několikametrovou střechu z vlnitého plechu. Ze sousední vozovky ji travnaté hrázky odklízeli hasiči společně se sportovci. Kdy bude tribuna pro osm stovek diváků znova zakryta se zatím neví.

„Řešíme to jako pojistnou událost. Odhaduji, že škoda překročila stotisícovou hranici. Konání zápasů ale určitě není ohroženo," informoval předseda vlčnovské tělovýchovné jednoty Milan Haník.

Není bez zajímavosti, že vichřice odnesla střechu z vlčnovského sportoviště už loni. Událost byla tehdy velmi podobná té aktuální. „Určitě je na místě položit si otázku, co lze udělat pro to, aby se nic takového již neopakovalo. Vlastně to byla první věc, která mě napadla, když jsem se o škodě dozvěděla," přiznala místostarostka „obce králů" Marta Moštková.

Část vesnice navíc byla po smršti asi dvanáct hodin bez elektřiny. „Zřejmě byl poškozen i vysílač Vodafonu. Dlouhé hodiny jsme měli služební mobily bez signálu, což komplikovalo práci," podotkla místostarostka.

Luxus v podobě služeb svítidel, televize, rádia a dalších elektrických spotřebičů si ještě dnes dopoledne nemohli dopřát obyvatelé buchlovické části Lhotka. Hasiči sem vyjížděli k uklizení shozených drátů elektrického vedení. „Vítr zpřetrhal vedení u hřbitova a poškodil i soukromou přípojku v zahradách. Stále se nám ozývají lidé, že jim nejde elektřina," popisoval včerejší situaci místostarosta Buchlovic Bořek Žižlavský. S výpadky elektrické sítě se v noci potýkala celá řada míst od Chřibů po Bílé Karpaty.

Hasiči v noci na pondělí vyjížděli na území uherskohradišťského okresu k sedmnácti zásahům spojeným s větrnou smrští. Kromě úklidu střechy ve Vlčnově a zpřetrhaného elektrického vedení v Buchlovicích ještě likvidovali spadené stromy.

„Šest jich bylo v Uherském Hradišti, další pak v Uherském Brodě, Boršicích, Dolním Němčí, Kunovicích, Suché Lozi, Velehradě a Žítkové," doplnil zástupce krajského mluvčího hasičů Vít Rušar. V celém Zlínském kraji zasahovali hasiči kvůli bouřce u více než devadesáti událostí.

Kroměřížsko

Dvanáct hodin bez elektřiny

Kroměřížsko, Zlínský kraj – Bouřka a silný vítr potrápily v noci na pondělí také kroměřížský region.

Už úderem jednadvacáté hodiny musely první jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů vyrazit do terénu: právě přes Kroměřížsko totiž řádění živlů vstoupilo do Zlínského kraje a odtud bouřka postupovala přes Uherskohradišťsko, Zlínsko a Vsetínsko.

Během hodiny a půl zasahovali hasiči v kraji téměř u padesáti případů: jednalo se především o popadané stromy, větve a přetržená elektrická vedení.

Hasiči pak pokračovali s odstraňováním vzniklých škod i během pondělního dopoledne, do půl šesté ráno hasiči vyjeli k osmaosmdesáti událostem.

„Intenzita výjezdů po půlnoci klesla, neustále však vyjíždíme k dalším hlášeným případům," informoval v pondělí ráno mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

V neděli po deváté hodině večer se setmělo například ve Střílkách. Tamní obyvatelé se museli bez proudu obejít několik hodin, ještě hůře na tom ale byli lidé v koryčanské místní části Blišice: tam se rozsáhlou poruchu elektrického vedení podařilo energetikům opravit až kolem jedné hodiny odpoledne.

Hasiči ovšem vyjížděli také do nedalekých Koryčan kvůli popadaným stromům. Ty potrápily i další obce na Kroměřížsku, popadané větve lemovaly cestu například u Chvalnova nebo mezi Litenčicemi a Morkovicemi.

„U přehrady spadl strom a v Koryčanech vítr poshazoval střešní krytinu a několik větví. Větší škody na majetku ale naštěstí hlášeny nemáme," vysvětlil koryčanský starosta Zdeněk Šmela.

Lidé v Blišicích byli bez elektřiny asi dvanáct hodin. „Lednice, mrazáky, nic nefungovalo. Bylo to velmi nepříjemné," dodal Šmela.

Technické služby v Koryčanech odklízely popadané listí a další nepořádek způsobený větrem, do ulic vyjela také městská technika v Kroměříži: tam ale bouřka velké problémy nenadělala.

„Odklízeli jsme jen menší větve a listí," potvrdil Deníku vedoucí provozu čištění města Marian Vítek.

Výpadek proudu ve dvou ulicích potrápil i obyvatele Kvasic. I oni byli bez elektřiny až do pondělního odpoledne. Kromě toho se tam k zemi zřítila lípa a voda nestíhala odtékat kanalizací. Následky bouřky se ale i tam obešly bez rozsáhlých škod.

„Pracujeme na opravě plotu, na který se svalil strom a uklízíme obec, během dneška dáme všechno do pořádku," dodal pro Deník kvasický starosta Lubomír Musil.

Čtěte dále: Během silné bouřky se ztratil chlapec, pátralo po něm přes sto hasičů

Valašsko

Na Valašsku vyjeli hasiči dvacetkrát, v Krásnu vítr poškodil střechu domu

Valašsko, Zlínský kraj – Prudká bouře, která se přes noc posouvala celým Zlínským krajem, zanechala své stopy také na Valašsku. Podle mluvčího krajských hasičů Libora Netopila zde jednotky zaznamenaly do dvaceti výjezdů. V celém kraji jich bylo celkem na devět desítek.

„V drtivé většině šlo o odstraňování spadlých stromů či větví," přiblížil Libor Netopil.

Jedinou vážnější událost zaznamenali hasiči ve valašskomeziříčské městské části Krásno nad Bečvou, kde prudký vítr poškodil střechu bytového domu. „Jednalo se o odtržení části střechy spojené se zatečením vody do jedné bytové jednotky," popsal Libor Netopil.

Máte zajímavé snímky z nedělní bouře? Nebo se chcete podělit s ostatními o aktuální dění ve vašem okolí? Pošlete nám je na adresu zuzana.raskova@denik.cz a v kopii na editori.zlin@denik.cz (Zlín,Kroměříž) nebo na milena.maresova@denik.cz (Uherské Hradiště, Vsetín). Děkujeme