K takovým bezesporu patří novinka u nosorožců tuponosých jižních. Poprvé po osmi letech od příchodu samce Kashky chovatelé zaznamenali u nosorožců první skutečné páření.
Nosorožci tuponosí, kterým se také říká bílí, se ve zlínské zoo objevili v roce 1979.
„Joe a Zuzana byli naprosto ikonická zvířata. Prožili u nás dlouhý život, bohužel však bez potomků,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský. V roce 2006 zahrada získala dvě samice Zantu a Nayu, v roce 2012 pak samce Kashku.
„Obě dvě samice jsou geneticky nesmírně cenné. Jejich linie není v chovu nosorožců vůbec zastoupena. Do samce Kashky proto vkládáme velké naděje. Zájem o obě dvě samice jsme u něj pozorovali již dříve, teprve nyní však došlo ke skutečnému páření,“ zdůraznil ředitel Roman Horský.
Páření nosorožců ve zlínské zoo navíc není jedinou novinkou s nosorožci v hlavní roli.
„Život je plný krásných náhod, včerejšek to potvrdil. Od kolegů ze Zoo Kansas jsem obdržel zprávu o narození mláděte nosorožce dvourohého (neboli černého). Bylo to pro ně velké překvapení, samice totiž po celou dobu nevykazovala žádné známky březosti. Teprve nedávné laboratorní testy potvrdily, že je skutečně březí. Neuplynuly ani dvě hodiny od doručení e-mailu a já sledoval na videu první skutečné páření našich nosorožců! Moc bychom si přáli, abychom za 16 měsíců, tak dlouho trvá březost u nosorožců, mohli slavit stejný úspěch jako američtí kolegové,“ doplnil ředitel Roman Horský.
Zoo Zlín a všechny české zoologické zahrady jsou od 18. prosince 2020 stále uzavřeny. Na rozdíl od německých zoo, které by měly v následujících týdnech otevřít, je případné zpřístupnění třeba jen venkovních areálů v nedohlednu. Zoo se tak již ocitají na prahu provozní a ekonomické krize. Jako příspěvkové organizace jsou však stále vyřazeny z možnosti žádat stát o jakékoliv finanční kompenzace při uzavření areálu v důsledku pandemie covidu.