Bohužel, tak to to nefunguje. Zdravotnictví se stále snaží dohnat skluz v podobě zákroků z minulých let, které zpomalila pandemie covidu-19.

Dva roky totiž zdravotnický personál řešil nemocné s covidem, nemocnice byly přetížené a kapacita neumožňovala lékařům provádět běžné, naplánované operace. Rok 2022 byl ve znamení snahy dohnat skluz, který plánované operace nabraly.

Pan Jiří s onkologickým onemocněním dostal ve zlínské nemocnici speciální náhradu odebrané čelisti
VIDEO: Rakovina mu vzala čelist, ve Zlíně dostal speciální náhradu

„Pro personál byl loňský rok vyčerpávající. Po vypjatých dvou letech, kdy sestry a lékaři řešili pandemii, přišel rok, kdy se doháněly resty,“ říká ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati (KNTB) Jan Hrdý.

Nová kyčel? Za dva roky

V roce 2019 proběhlo v KNTB zhruba 450 operací náhrad kloubů na oddělení ortopedie. Loni zvládli v nemocnici vyměnit kloub u 650 pacientů, tedy o dvě stě více než před covidem. Jedná se o těžké několikahodinové operace.

„S nadsázkou řečeno zdravotníci operovali od rána do večera. Před covidem byla čekací doba na endoprotézy 1,5 roku, kvůli covidu a úplnému zastavení plánovaných operací vzrostla na 2,5 roku. Díky obrovskému nasazení zdravotníků na ortopedii se čekání povedlo zkrátit na 2 roky. S následky pandemie se v oboru ortopedie budou nemocnice potýkat zcela jistě ještě následující dva roky, a to samozřejmě pouze v případě, že se nevrátí nějaká další epidemiologická opatření,“ doplňuje Hrdý. A ostatní nemocnice v kraji jsou na tom podobně.

XXI. Reprezentační ples Univerzity Tomáše BatiKongresové centrum ve Zlíně.
VIDEO Ples UTB: Lucie Borhyová a tisícovka plesajících. Takto to tam žilo

„Čekací doby se kvůli covidu nejvíce dotkly pacientů čekající na výměnu kyčelního a kolenního kloubu. Zatímco před vypuknutím koronavirové epidemie byla čekací doba 10 až 12 měsíců, po obnovení operativy se prodloužila až na čtyřiadvacet měsíců. operace nyní jede na plný výkon a děláme maximum pro to, abychom tento rest dohnali v co nejkratší možné době,“ potvrzuje primář ortopedického oddělení Uherskohradišťské nemocnice Martin Skládal.

Nejdéle si na výměnu kloubu počkáte v Kroměříži, kde je doba plánovaného zákroku až tři roky. Proč jsou právě na tyto zákroky nejdelší čekací doby? Je to způsobeno množstvím pacientů. Nejvíce z nich potřebuje právě náhrady kloubů.

Čekací doby u jednotlivých lékařských výkonů v nemocnicích zřizovaných Zlínským krajem.Čekací doby u jednotlivých lékařských výkonů v nemocnicích zřizovaných Zlínským krajem.Zdroj: Deník/Iva Nedavašková