Aby ne, vždyť jsou tady, aby je společně s policisty chránili, aby neprodyšně uzavřeli bezpečnostní okruh kolem areálu ve Vrběticích, kde 16. října a 3. prosince vybuchly sklady s municí. Vojáci jsou tady proto, aby pomohli.

Deník se zajímal, jak se vojáci v této oblasti zabydleli, jak se jim daří plnit jejich úkoly, nebo jak „v polních podmínkách" oslavili například Vánoce, Silvestr a Nový rok.

„Máme se dobře a nic nám nechybí," shrnul jednou větou nadporučík Michal Bělaška, který právě v Haluzicích slouží. Vysvětlil, že vojáci nasazení v Haluzicích se střídají v osmidenních turnusech.

„Mají šestihodinové hlídky, potom jsou dvanáct hodin na základně a potom zase mají šestihodinové hlídky," přiblížil velitel. Doplnil, že ani vojáci na základně nezahálejí.

„Starají se o techniku, vozidla a materiál, samozřejmě, že k tomu patří i odpočinek," podotkl Michal Bělaška. Připomenul také, že lidé okolních obcí jsou ukáznění a chápou, že do střeženého prostoru nesmí vkročit.

„Musím říct, že s lidmi tady vycházíme skvěle. Občas se za námi zastaví, nebo nám donesou něco dobrého, zajímají se o nás," usmál se důstojník.

Na dotaz, zda v kraji lahodné slivovice je to i něco „na zahřátí" odpověděl kroucením hlavou.

„Ne, tak to tedy ne, všichni jsme ve službě," usmál se. Jejich jednotka 7. brigády 71. praporu z Hranic na Moravě dorazila do Haluzic 29. prosince, takže zde přivítali i Nový rok.

Na Silvestra za vojáky přišli i starostka obce Haluzice Stanislava Zvonková společně se zastupiteli obce a místními obyvateli. Vojákům donesli občerstvení, chlebíčky a frgále. Nejen na Silvestra, ale i na Štědrý den se mohli podělit místní s vojáky o příjemnou atmosféru.

„Na Štědrý den se naši občané setkali s vojáky na místním hřišti, kde mají vybudovanou provizorní vojenskou základnu a v těchto dnech hlídají nebezpečné pásmo v okolí muničního areálu a zajišťují naši bezpečnost. Lidé měli také možnost zhlédnout vojenskou techniku, kterou při své práci používají. Děkuji tímto Armádě ČR za tento netradiční vánoční dárek. Pro všechny z nás to byl nezapomenutelný zážitek," poděkovala starostka o Vánocích vojákům a potvrdila tak jejich vzájemné dobré vztahy.

I Michal Bělaška nedá na zdejší lidi i krásnou krajinu kolem dopustit. „Víte, já pocházím ze Vsetínska a všude kolem mám rodinu," takže se tady cítím jako doma," přiznal voják.

O nasazení vojáků do této oblasti rozhodla vláda vloni 3. listopadu. Nejprve byly posíleny policejní hlídky necelou třicítkou vojáků. Jejich rozkaz zněl zabezpečit oblast výbuchu muničního skladu tak, aby se do ní nikdo nepovolaný nedostal. Tento úkol plní vojáci dosud. Zároveň zabezpečují neprodyšné uzavření areálu muničních skladů ve Vrběticích.

Po výbuchu druhého skladu 3. prosince, zamířily 11. prosince do Vrbětic a Haluzic dvě stovky vojáků. Ti měli mimo jiné za úkol vybudování dvou základen a velitelského stanoviště. Jednu ve Vrběticícha druhou v Haluzicích.

„Pro českou armádu se jedná o jedno z největších z nasazení," uvedl při této přežitosti zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR, generálmajor Jiří Baloun.

„Rozhodně je ale ochrana bezpečí nasazených osob a ochrana obyvatel okolních obcí naší prioritou," zdůraznil.

Podle velitele zásahu, ředitele krajské policie Zlínského kraje Jaromíra Tkadlečka, došlo tímto krokem ke zcela zásadnímu posílení střežení bezpečnostního perimetru.