Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně je za hranicí dvou tisíc plánovaných operací, které se neuskutečnily. Největší podíl z nich připadá na obory, jako jsou ortopedie, urologie, otorinolaryngologie, jejichž lůžková oddělení se opakovaně transformovala na covidové stanice.

Epidemie ve Zlínském kraji podle mluvčích nemocnic teprve vrcholí.

„Lůžka JIP jsou nadále vysoce vytížená, zůstáváme v původním režimu. Na konci týdne, na základě epidemiologických dat a na základě obsazenosti lůžek JIP, rozhodneme o dalším postupu,“ sdělila Deníku mluvčí Kroměřížské nemocnice Veronika Slaměnová.

V Kroměříži odložili stovky operací

Kvůli pandemii odložili v Kroměřížské nemocnici řádově stovky operací.

„Nejlépe se to dá dokladovat na plánované operativě náhrad velkých kloubů v ortopedii - aktuálně čeká na operaci totální endoprotézy kolene a kyčle dohromady asi šest set sedmdesát pacientů. Ročně jsme dříve operovali kolem tři sta osmdesáti endoprotéz,“ doplnila mluvčí.

K plánované operativě se budou v Kroměříži vracet velmi obezřetně, nejdříve u výkonů, které nebudou s vysokou pravděpodobností vyžadovat hospitalizaci na JIP, u pacientů s nízkým rizikem komplikací a u výkonů, které lze provést ambulantně či s velmi krátkou hospitalizací.

Vsetín návrat neplánuje

Podobně jsou na tom také ve Vsetínské nemocnici.

„Návrat k plánované operativě není ještě u nás aktuální záležitost. Vytížení JIP je tak vysoké, že by každá náročnější operace mohla pacienty ohrozit právě nedostupností intenzivní péče,“ upozornil náměstek pro léčebnou péči Vsetínské nemocnice Martin Metelka.

„Začneme s velmi omezeným počtem operací, protože počet volných lůžek pro necovidové pacienty je stále poměrně nízký. Na jednotkách operačních oborů se v posledních dnech pohybuje mezi deseti až patnácti, a to je skutečně minimum pro zajištění akutní péče,“ dodal.

Valašské Meziříčí stále v pozoru

V Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí jsou pro covid pozitivní pacienty stále vyčleněná čtyři oddělení. Jednotka intenzivní péče, dvě akutní oddělení - dětské oddělení a částečně jedna ze stanic interního oddělení, a také menší stanice léčebny dlouhodobě nemocných. Současný stav podle mluvčí redukci těchto covidových oddělení zatím neumožňuje.

Operativa za první čtvrtletí letošního roku klesla ve valaškskomeziříčské nemocnici přibližně o 50 procent oproti srovnatelnému období v roce 2020.

„V tomto týdnu nebudeme plánovanou operativu zavádět, další vývoj epidemiologické situace rozhodne o tom, zdali bude možné postupně obnovit kompletní péči v dalších týdnech a měsících,“ sdělila mluvčí Radka Miloševská.

Zlínská Baťovka hlásí nejvyšší počet

Ani v největší nemocnici v kraji nemohou tvrdit, že jsou za bodem zlomu.

„V tuto chvíli máme nejvyšší počet hospitalizovaných pacientů za období od konce ledna a ze zkušenosti víme, že část pacientů ze standardních lůžek se může zhoršit a zvýšit tlak na už i tak vytíženou intenzivní péči,“ sdělil v pondělí mluvčí Nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Egon Havrlant.

Od začátku března se číslo hospitalizovaných pacientů pohybuje okolo 150. To je nejvyšší počet za posledních deset týdnů. Naposledy jsme taková čísla zaznamenali na konci ledna, kdy v kraji pomalu opadala třetí vlna pandemie.

Aktuálně je na šesti standardních covidových stanicích ze 150 lůžek pouze 14 volných.

„V intenzivní péči jsou to stále jednotky lůžek vzhledem k tomu, že pečujeme rovněž o více než dvě desítky ventilovaných necovidových pacientů. Stále také probíhají překlady pacientů mezi nemocnicemi v kraji,“ uzavřel mluvčí krajské nemocnice.

KNTB Zlín k 12.4.2021

 • hospitalizovaných covid pozitivních pacientů: 153
 • na standardních lůžkách vybavených kyslíkem: 135 pacientů
 • na intenzivních lůžkách: 18 pacientů, z toho 14 je na umělé plicní ventilaci
 • počet odložených plánovaných operací: překročil hranici 2000

Kroměřížská nemocnice

 • na operace TEP kolene čeká aktuálně: 460 pacientů
 • na operace TEP kyčle čeká aktuálně: 210 pacientů
 • nemocnice ročně operuje: 380 TEP

Vsetínská nemocnice

 • počet operací meziročně klesl o cca 1300 (srovnání roku 2019 a 2020)
 • rovným dílem se jedná o gynekologické, ortopedické a chirurgické operace

Nemocnice Agel Valašské Meziříčí

 • počet hospitalizovaných: 40 pozitivních pacientů
 • pacienti ve vážném stavu: 10, z toho 4 na podpoře umělé plicní ventilace