VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Na poli stojí čáp na jedné noze, přijeďte“

Zlín - S trochou nadsázky by se dalo říct, že by si Antonín Prokeš ze Zlína mohl otevřít poměrně slušnou zoologickou zahradu. Již jedenáctým rokem totiž vykonává činnost pracovníka odchytové služby.

11.4.2012
SDÍLEJ:

Antonín ProkešFoto: DENÍK/Šárka Šarmanová

Antonín Prokeš pracuje pro odchytovou službu ve Zlíně. Při své práci se denně setkává také s kuriózními případy

A za ty roky mu rukama prošly stovky nejrůznějších zvířat od zatoulaných psů nebo koček až po cizokrajné hady, nutrie či kozy.

Srnec vyděsil učitelky i děti. Velký pták rozrušil kolemjdoucí ženu. Kachna s mláďaty se uvelebila v centru Zlína. Velký ještěr se usídlil u zlínské policie. Podobné titulky lze vidět takřka denně na stránkách různých médií. Některé sice mohou působit poněkud úsměvně, nicméně pro lidi, kteří se třeba potkají s hadem v bytě, to rozhodně nic příjemného není.

A v těchto chvílích nastává práce právě pro odchytovou službu a Antonína Prokeše.

„Vždy jsem měl velký vztah ke zvířatům, proto jsem se dal i na tuto práci. A za ty roky není snad žádné, z kterého bych snad měl strach,“ vyprávěl Tonda, zatímco mířil do areálu zlínského útulku na Vršavu. Právě tam končí drtivá většina všech odchycených zvířat.

„Když jde o zvíře, které pochází z volné přírody, tak se jej snažíme zase vypustit zpět do jeho prostředí. Ale pokud jde o domácí zvířata, tak ta vozíme sem. Tedy kromě dravců. Ti končí v Buchlovicích, kde je speciální stanice. Rozhodně si žádné zvíře nechávat nemůžeme, jak si možná někdo myslí,“ vysvětloval strážník.

Jeho jedinou zbraní je vlídný přístup, často pohlazení a samozřejmě i ochranné rukavice.

„I když jsme proškolení na to, jakým způsobem provést odchyt, vždy je to o konkrétním případě a konkrétním zvířeti. Důležité je přistoupit k nim citlivě tak, abych jim pomohl s co nejmenší újmou. Musím říct, že za tu dobu se mi ještě nestalo, aby mě některé ze zvířat pokousalo,“ zaklepal na dřevo Tonda.

A to už se ve zlínském útulku zdravil s jeho čtyřnohými obyvateli. Řada z nich má nyní totiž díky němu pravidelnou stravu a teplý a suchý pelech. A zatímco si hladí umazlenou fenku křížence jménem Niky, vypráví dál o své práci.

Mezi případy je však i řada těch, nad kterými se ještě i dnes dokáže strážník pousmát. Většina z nich vyplývá i z neznalosti lidí.

„Volala nám třeba paní, že vidí kačera, který kulhá na nohu, tak ať si pro něj přijedeme a odvezeme jej k ošetření. Musel jsem jí vysvětlit, že takové zvíře bude mít asi těžko nohu v sádře,“ pousmál se strážník. Jeho kolega má zase zkušenosti s tím, že jej někdo volal, aby šel odchytit čápa, který je asi nemocný, protože stojí jen na jedné noze.

„A také si vzpomínám, že nás lidé z Malenovic upozornili, že v místním rybníce plave kačena pořád dokola, a tudíž jí asi něco je. Ona plavala skutečně jen v jednom kruhu. Taky jí nic jiného nezbylo, když byl zbytek vody zamrzlý,“ poznamenal s úsměvem na tváři Antonín Prokeš. Občas prý mezi lidi dokážou vypustit trochu zmatku i samotná média.

„To bylo v době, kdy tu propuklo šílenství s ptačí chřipkou. Volala totiž paní, že v Hřivínově Újezdu srazila kačenu. A že byla určitě šílená a má ptačí chřipku, jinak by jí přece nemohla jen tak vletět pod kola,“ zavzpomínal na další z úsměvných příběhů. Někdy však ani on sám vůbec netuší, k jakému zvířeti vlastně jede. To je v tom případě, když lidé spletou druhy. „Volal nám pán, že v sedmém patře mu uvázl ve ventilaci rejsek. To je vlastně malá myš. Bylo mi to divné, jak se dostal do sedmého patra. Jenomže pak se ukázalo, že šlo o rorýse,“ poznamenal strážník.

I když už díky své práci zná velkou škálu různých zvířecích druhů, stále jej ještě občas dokáže překvapit, co vše lidé doma dokážou chovat. A to dokonce i nelegálně.

„V jednom kontejneru na Bartošově čtvrti objevil pán akvárium plné hadů. Když jsme tam s kolegou přijeli, docela jsme se divili. Uvnitř byla kobra a dokonce korálovka. Toho třetího hada jsme ani nedokázali identifikovat. Tak jsme je opatrně vytáhli a nakonec se ukázalo, že už byli mrtví a dokonce i vykuchaní. Těžko říct, k čemu sloužili,“ pokrčil rameny strážník.

V případech, že ani sami strážníci nevědí, o jaký druh zvířete jde, mohou se obrátit na specialisty.

Někdy si však musejí pracovníci odchytové služby doslova zahrát i na detektivy. To když se některému chovateli třeba zaběhne kráva nebo kozy.

„Tady nám hodně pomáhají tetování nebo značky, které zvířata mají na těle,“ vysvětlil Antonín Prokeš.

Lachtan uplaval při povodních

K zatím jeho nejkurióznějším úlovkům patřil lachtan. I když on to tak úlovek ani nebyl.

„Šlo o lachtana Gastona, který uplaval při povodních z pražské zoo. Zkoušeli jsme ho chytit v Ústí nad Labem, ale bohužel se to nepodařilo. On nakonec uplaval až do Německa,“ připomněl ještě městský policista. Zlínské zoo zase před několika lety pomáhali chytat malého medvídka.

A zřejmě nevídanou podívanou měli lidé u zlínského vlakového nádraží, kde si pochodoval velký papoušek.

Ten zase utekl z jednoho zverimexu v centru krajského města.

„Člověk už si všechny případy ani po čase nevybaví. Jen za rok totiž absolvujeme na čtyři stovky odchytů, což není zrovna málo,“ podotkl ještě Antonín Prokeš a rozloučil se s fenkou Niky i s útulkem. Ne však na dlouho. Není totiž dne, aby tam nepřivezl nějaký nový přírůstek.

Autor: Šárka Šarmanová

11.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Místopředseda FAČR Zdeněk Zlámal

Projev Pelty vnímám jako zinscenovaný, říká místopředseda FAČR Zlámal

ANKETA: Vyberte nejkrásnější vánoční strom ve Zlínském kraji

Jaký vánoční strom je letos ve Zlínském kraji ten nejkrásnější? O tom můžete rozhodnout právě vy. Dejte hlas svému favoritu v anketě pod tímto textem.

VIDEO: Ovlivněn alkoholem a marihuanou ujížděl policejní hlídce

Přes jedno promile alkoholu v dechu a marihuanu zjistili policisté teprve jedenadvacetiletému řidiči, který ujížděl policejní hlídce a následně havaroval do sloupu veřejného osvětlení. Mladík je podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.   

COOP zvažuje rušit prodejny v některých obcích. Obavy panují i na Zlínsku

ANKETA/ - Čerstvé pečivo, mléko, máslo, sýr či třeba jogurty. Sehnat základní potraviny přímo ve své obci by do budoucna mohl být v řadě českých vesnic problém, Zlínsko nevyjímaje. Skupina COOP se totiž potýká s nízkými tržbami. Některým prodejnám, zejména na vesnicích do 500 obyvatel, tak do budoucna hrozí možnost uzavření.

RegioJet na Zlínsku skončil

Mnoho cestujících označuje ústup významného soukromého dopravce RegioJet z jihovýchodní Moravy za citelnou ztrátu. Společnost zajišťující hromadnou veřejnou dopravu typická svojí žlutou barvou od dneška ruší všechny vlakové spoje, které doposud zastavovaly v Otrokovicích, ale také například v Přerově, Hulíně nebo ve Starém Městě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT