To jsou dvě hlavní doporučení odborníků proti dalšímu šíření moru.

„Seznámím s navrženými doporučeními ústředního ředitele Státní veterinární správy a požádám jej, aby je vydal jako další závazná mimořádná opatření,“ informovala radní Margita Balaštíková.

Smyslem navrženého oplocení v délce zhruba 10 kilometrů z každé strany je to, aby se zabránilo migraci nakažených prasat a ohnisko moru se tak nešířilo dále.

Uloveno přes pět set prasat
Státní veterinární správa (SVS) uvedla, že v takzv. oblasti s intenzivním odlovem bylo od 17. 7. do úterý 25. července uloveno 522 divokých prasat.
Podle nařízení SVS jsou všechna odlovená prasata v této oblasti vyšetřována na africký mor prasat.
„Žádný vzorek nebyl dosud pozitivní, s negativním výsledkem bylo 520 vzorků, ve dvou případech nebylo možné vyšetření provést,“ uvedl Petr Majer, zástupce tiskového mluvčího SVS.
V našem kraji bylo 99 nahlášeno uhynulých divočáků. V 63 případech byla prokázána nákaza.

Rytí v zemi zavře klec

V případě odchytových zařízení jde o menší klece, ale i o mnohem větší zařízení o ploše až jednoho hektaru.

S jejich přispěním se daří redukovat stav černé zvěře mnohem rychleji než odstřelem. Tato zařízení fungují tak, že prasata se dostanou dovnitř, ale ven už ne. V momentě, kdy začnou rýt v zemi, vchod se uzavře.

Mechanismus uzavření se spouští pouze rytím v zemi, čímž je zabráněno tomu, aby byli zachyceni například jeleni.

Podle doporučení odborníků by měly být umístěny desítky těchto zařízení, a to nejen v zamořené zóně, ale i na ostatních místech kraje.

Přímo v zamořené zóně by mohla být instalována i dvě velkoplošná zařízení.

„Poprosila jsem zástupce mysliveckých sdružení, aby si už vytipovali místa vhodná pro umístění pastí, a to proto, aby se s jejich instalací mohlo začít neprodleně po schválení,“ oznámila radní Balaštíková.

Věří prý, že peníze stát vyčlení. „Pokud by se mor rozšířil do velkochovů, škody by mohly jít do miliard korun, zatímco teď se bavíme o nákladech v řádech stovek milionů. Jde tedy o zlomek prostředků, než co by to stálo v případě, že by byl mor zavlečen do velkochovů,“ uvedla Balaštíková. (ex)