Pomoci by měla nová příručka Přes práh totality. Tu vydala v těchto dnech vzdělávací agentura Služba škole MB a na jejím vzniku se podílelo přímo několik učitelů z různých koutů republiky. Mezi nimi byla také Jana Pešatová, dějepisářka zlínského gymnázia na Lesní čtvrti.

„Kniha obsahuje určité pohnuté okamžiky zrodu totality. Já jsem zpracovala například fakta o vypálení obce Ploština za druhé světové války a také přibližuji to, že poté komunistický režim kryl pravé viníky celé tragédie,“ nastínila Pešatová.

Dalším jejím tématem byla ilegální organizace Světlana. „Její činnost v padesátých letech vyprovokovala Státní bezpečnost. Přibližuji taky následné soudní monstrprocesy a to, jak byli tehdy týráni vyslýchaní lidé v uherskohradišťské věznici,“ poznamenala.

Jak doplnila, další spoluautoři se zabývají třeba politickými procesy v Ostravě nebo osudem kněží, pronásledovaných totalitní mocí.

„Kniha je výjimečná právě v tom, že dává návod, jak s různými materiály pracovat, a zachycuje konkrétní osudy konkrétních lidí, což vždy chytne studenty za srdce. Je to pak taková pocitová záležitost a ne jen výklad, když se třeba dočtete jen nějaké číslo, kolik bylo vězněno či popraveno lidí,“ poznamenala Pešatová.

Publikace byla vydána v nákladu 3000 kusů díky čtvrtmilionové dotaci nadace Open Society Fund Praha.

„Podobná příručka pro výuku novodobých dějin tu dosud chyběla, a tak na ni nadace vypsala grant. Když jsme se rozhodli se o něj ucházet, napadlo mě, že by mohli popsat části historie jednotliví učitelé. Ti mají vyzkoušené, jak co nejpoutavěji tuto část historie podávat,“ poznamenal duchovní otec knihy Michal Šimek.

Tištěnou publikaci doplňuje i cédéčko s materiály k jednotlivým uváděným případům. Knihu chce agentura podle Šimka rozdistribuovat zejména do různých typů škol, které hodlají oslovit. Zájemci o knihu se mohou ozvat ale například i spoluautorce Pešatové.