„Je to už starší nástroj, do kterého se nevyplatí příliš investovat. Chtěl jsem však, ať ještě chvilku poslouží lidem k zábavě a aspoň takhle se využije," řekl ladič a soudní znalec na klavíry a pianina Radek Charvát, který tento nástroj ze 30. let minulého století značky Rous pro tyto účely poskytl.

Inspiroval ho k tomu pražský projekt kavárníka Ondřeje Kobzy Piana na ulici, který si získal řadu příznivců nejen přímo v ulicích, ale také na sociálních sítích.

Na kolonádě si na pianino budou moct kolemjdoucí zahrát po celou letní sezonu. Na zimu má být uschováno v budově společnosti Vincentka. I tak však nástroj trpí. „Venkovní podmínky pro nástroj příliš vhodné nejsou. Vlhkost není dobrá pro jeho kovové ani dřevěné části," vysvětlil Radek Charvát důvod výběru staršího kousku.

Je docela možné, že podobné atrakce se dočkají lidé také v dalších městech regionu. Radek Charvát by totiž do ulic rád umístil další dvě pianina. Uvažuje o Zlíně a Uherském Hradišti.

Zatím však neví, zda se mu to podaří. „Není zrovna snadné to domluvit," říká. Nástroje totiž musí být umístěny tam, kde jsou chráněny před nepřízní počasí, ale zároveň tak, aby k nim měla přístup co nejširší veřejnost.

ROMAN BUČEK