Záměr výstavby domu plynule navazuje na projekt vzdělávacího střediska, který před dvěma lety získal finanční podporu z evropských fondů. Vedení nadace by v něm chtělo pokračovat, čeká ale na vypsání vhodných dotačních programů evropských fondů. "Rozhodli jsme se proto založit obecně prospěšnou společnost, která bude završovat tyto vzdělávací aktivity, na starosti bude mít i projekt Domu na půli cesty," podotkla ředitelka.

Peníze na výstavbu i provoz chce nadace získat z evropských fondů, rozpočtu kraje i od významných firem v regionu. Právě s nimi hodlá uzavřít smlouvu o praktickém vzdělávání klientů, kteří by po dokončení kurzu zůstali v podniku pracovat.

Dům na půli cesty by mohl vzniknout na slavičínském náměstí přestavbou objektu, patřící dceři Jana Pivečky Petře Blumenberg. Zázemí poskytne deseti mladým lidem opouštějícím dětské domovy, jeho součástí by měly být i dva azylové pokoje pro lidi v tísni. Sloužit by měl především klientům ze spádové oblasti Slavičínsko.

Podobné domy ve Zlínském kraji staví a provozuje občanské sdružení Pod křídly. Před několika dny slavnostně otevřelo v pořadí již třetí takový objekt ve Valašském Meziříčí, další domy se začnou stavět také ve zlínské části Kostelec či ve Vsetíně.

Nadace oslaví letos 11 let existence a zaměřuje se především na mladé lidi. Organizace nese jméno svého zakladatele, slavičínského rodáka, podnikatele a štědrého donátora Jana Pivečky, který zemřel v lednu 2004. Rodina Jana Pivečky vlastnila ve Slavičíně obuvnickou továrnu Japis. Od roku 1948 až do začátku 90. let pobýval Pivečka v zahraničí, kde se stal mezinárodně uznávaným obuvnickým odborníkem. Po svém návratu do vlasti marně usiloval o navrácení firmy. Jeho jméno nese i místní gymnázium.