Akademický senát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně volí příští týden šéfa školy. Nahradí ve funkci odvolaného Ignáce Hozu

Zda obhájí svůj někdejší post, o tom rozhodne akademický senát za týden. Pokud získá Sáha nadpoloviční většinu hlasů všech členů, musí jej ještě jmenovat do funkce prezident.

„Obdržel jsem pět návrhových lístků se jménem jednoho kandidáta. Všechny byly platné,“ sdělil předseda volební komise, odborný asistent fakulty technologické Svatopluk Sukop.

Kdo bývalého rektora na post šéfa školy podpořil, sdělit nechtěl. Podle Volebního a jednacího řádu UTB tak mohli učinit členové akademické obce, správní rady a ministr školství Josef Dobeš. „Od pana ministra návrh nepřišel,“ poznamenal pouze Sukop, který dohlíží na transparentnost voleb společně s dalšími pěti stanovenými zástupci jednotlivých fakult UTB.

Navržený kandidát však prozradil, že jedním z jeho příznivců je členka správní rady Sonja Baťová. Ta už mu ostatně nepřímo vyslovila podporu i na zasedání akademického senátu 14. září, kdy se vyhlašovaly termíny pro volbu rektora.

„Potřebujete lidi, kteří mají vize, umějí vytvářet mezinárodní spolupráci a vědí, jak získat peníze,“ apelovala tehdy na senátory. O Petru Sáhovi je známé, že je vizionářem. Jak sám včera řekl, na první místo klade rozvoj univerzity. „Proč se znovu o post ucházím? Chci vybudovat mezinárodně uznávanou univerzitu. Jakými kroky k tomu lze dospět, přiblížím akademické obci 14. října od 13 hodin ve své prezentaci,“ uvedl Sáha.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Komu dalšímu současný šéf Centra polymerních materiálů návrhový lístek podepsal, sdělit nechtěl.Nakolik je reálné, že získá ve volbách podporu senátu, nechce předjímat.A co říká na to, že se objevil na kandidátní listině samotný? „Ostatní to asi nestihli,“ řekl s nadsázkou exrektor.Zda byla vůle navrhnout na rektora i stávajícího pověřeného šéfa školy Vojtěcha Křesálka, není jasné. Včera totiž nebyl na mobilním telefonu k zastižení.

Kandidáta na rektora bude volit akademický senát 19. října tajnou volbou. „Pokud se pro Petra Sáhu vyjádří alespoň devatenáct členů senátu, bude navržen prezidentovi na jmenování do funkce. V opačném případě by se celý postup volby opakoval,“ vysvětlila předsedkyně Akademického senátu UTB Alena Macháčková.

Ignác Hoza byl v letech 2007 – 2010 nástupcem Petra Sáhy. Své funkční období ale nedokončil. V dubnu jej akademický senát odvolal kvůli kontroverznímu projektu vědeckotechnického parku v Uherském Hradišti. Následně jej odvolal z pozice i prezident republiky Václav Klaus. Včera na mobilním telefonu rovněž k zastižení nebyl.

Aktuální témata Zlínského deníku:

DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficiální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.