Přibližně za měsíc, 11. a 12. května, se totiž v Luhačovicích koná už šedesátý ročník jarních rybářských závodů O putovní pohár Lázní Luhačovice.

„První várku ryb jsme letos do přehrady vysadili minulý týden. V úterý jsme zarybnili přehradu dalšími osmi tunami ryb. Poslední várku přivezeme příští týden. Celkově se jedná zhruba o 15 tun mladých ryb," informoval hospodář Rybářského svazu Luhačovického Zálesí František Miko.

Rybáři přehradu po jejím opětovném napuštění zarybňují už druhým rokem. Luhačovická přehrada je oblíbeným cílem rybářů, kteří se sem sjíždějí z celého regionu. Pořádají se tu vůbec největší závody tohoto druhu v Evropě.

Polovina povolenek je už vyprodaná

Letos je pro zájemce připraveno 743 povolenek opravňujících rybáře ke startu. Téměř polovina povolenek je už ale vyprodaná. „Od soboty, kdy jsme zahájili výdej, má už asi 300 povolenek své majitele. Rybáři, kteří se letos závodů chtějí zúčastnit, si musejí pospíšit. Kapacita přehrady je omezená," sdělil Miko.

Hlavní cenou pro výherce, který uloví nejtěžší rybu, je zájezd do Norska. Rybáři ale mohou získat i kompletní rybářské vybavení a další hodnotné ceny. Soutěží se v několika kategoriích, jedna z nich je vyhrazena i dětským rybářům.

Pozlovice se na závody již aktivně připravují. „Jsme v kontaktu se svazem rybářů a řešíme provozní zázemí závodů. Pro účastníky bude k dispozici dostatek parkovacích míst a občerstvení. Zajištěno je i ubytování," informovala starostka Pozlovic Olga Tkáčová.

Rybář František Miko odhaduje, že zájem o závody bude jako každým rokem obrovský. Předpokládá, že při dobrém počasí vyloví rybáři z vod přehrady přibližně tunu ryb.

„Pokud zaprší, budou úlovky nižší. Dopředu se objem výlovu a úspěch závodníků nedají odhadnout, vše totiž závisí na počasí," dodal hospodář Miko. (zoe)