VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na školní zahradě budují živou učebnici valašské přírody

Jižní Valašsko – Netradiční výukovou zahradu ze dřeva i proutí otevřou do konce listopadu v mateřince ve Valašských Kloboukách. Podobnou už mají i v nedalekém Slavičíně.

28.11.2015
SDÍLEJ:

Přírodní zahrada v mateřské škole. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Kordovaník

„Pro děti bude toto hřiště určitě netradiční a tím i víc zábavné. Což bude přínosem. Můj osobní názor je takový, že by se mělo stavět více takových hřišť místo nových a nových elektronických hraček pro děti," sdělila svůj názor Jana Matějíčková z Luhačovic. Dále dodává, že se jí nejvíce líbí váha na písek a meteo stanice pro děti.

Kopeček s dřevěným mostem a tunelem, kopeček se skluzavkou, panoramatický dalekohled, proutěné hnízdo, půdní akvárium na pozorování podzemí, kulaté pískoviště s vrbovým přístřeškem. Z těchto a jiných herních prvků se budou moct malí školáčci těšit zhruba od konce listopadu, kdy je plánované ukončení výstavby. Celé hřiště však bude mnohem bohatší.

Zahrají si na divadlo

Vlastní představení si děti zahrají na nové dřevěné terase s divadelním pódiem. Nebo si uvaří vlastní dobroty v dětské kuchyňce.

Ředitelka školky Ivana Sáblíková uvedla, že zahrada bude sloužit pro potřebu mateřské školy, pro rodiče, prarodiče a sourozence dětí, ale také jako ukázka výukové zahrady pro ostatní návštěvy. „Prioritní cílovou skupinou jsou pro nás děti ve věku od 3 do 7 let věku, které navštěvují Mateřskou školu Valašské Klobouky a to v počtu 162 dětí," dodává.

Zahrada bude celoročně sloužit k aktivitám v oblasti ekologické výchovy, estetické výchovy, pracovní výchovy, smyslového vnímání, poznávání přírody, chování v přírodě a podobně.

Původně se měla zahrada začít předělávat už v období letních prázdnin, ale jak uvedla starostka Eliška Olšáková, povolovací proces stavby byl z legislativních důvodů delší, než se plánovalo.

„Záměrem projektu je vytvoření naučné a ekologické školní zahrady, která bude sloužit jako otevřená učebnice přírody a bude zbudovaná čistě z přírodních materiálů," vyjádřila se mluvčí Sandra Novotná Kollerová. „Zahrada bude estetického a ekologického typu a díky tomu dojde k rozvoji environmentální výchovy, vzdělání a péče o přírodní prostředí.

Získají vztah k přírodě

Snahou je, aby si děti vytvářely dobrý vztah k sobě, k druhým a k okolí, ve kterém žijí zejména k přírodě a životnímu prostředí," dodává.

Zahrada je z větší části dotována z Operačního programu Životní prostředí. Celkové náklady jsou více než dva miliony sto tisíc korun.

Typově stejnou zahradu vybudovali i ve Slavičíně v Mateřské školce Vlára. Tady je v centru zahrady venkovní krytá učebna chaloupka. Alej víl a skřítků je pěšina spojující budovu MŠ s chaloupkou bude sloužit jako prezentační. Na pomyslných paprscích, které z ní vybíhají, jsou situovány další prvky amfiteátr venkovní učebna s ohništěm, zahrádka s vyvýšenými záhony, kompostér, vonné chodníčky, hmatová stezka, „hory" s tunelem, skluzavka, přitahovadlo, meteo stanice a mnoho dalších herních prvků.

„Celková koncepce zahrady je řešena s ohledem na celkovou dispozici a funkční rozdělení zahrady. Měla by navodit pocit harmonie, rozvoj fantazie a orientace, aby se dítě těšilo na nová poznání, zkušenosti a těšilo se na pobyt v mateřské školce," uvedla za Slavičín investiční technička Alena Viktorinová.

DENISA SPURNÁ

Autor: Redakce

28.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Místopředseda FAČR Zdeněk Zlámal

Projev Pelty vnímám jako zinscenovaný, říká místopředseda FAČR Zlámal

Vánoční strom Nedašova Lhota
27

ANKETA: Vyberte nejkrásnější vánoční strom ve Zlínském kraji

VIDEO: Ovlivněn alkoholem a marihuanou ujížděl policejní hlídce

Přes jedno promile alkoholu v dechu a marihuanu zjistili policisté teprve jedenadvacetiletému řidiči, který ujížděl policejní hlídce a následně havaroval do sloupu veřejného osvětlení. Mladík je podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.   

COOP zvažuje rušit prodejny v některých obcích. Obavy panují i na Zlínsku

ANKETA/ - Čerstvé pečivo, mléko, máslo, sýr či třeba jogurty. Sehnat základní potraviny přímo ve své obci by do budoucna mohl být v řadě českých vesnic problém, Zlínsko nevyjímaje. Skupina COOP se totiž potýká s nízkými tržbami. Některým prodejnám, zejména na vesnicích do 500 obyvatel, tak do budoucna hrozí možnost uzavření.

RegioJet na Zlínsku skončil

Mnoho cestujících označuje ústup významného soukromého dopravce RegioJet z jihovýchodní Moravy za citelnou ztrátu. Společnost zajišťující hromadnou veřejnou dopravu typická svojí žlutou barvou od dneška ruší všechny vlakové spoje, které doposud zastavovaly v Otrokovicích, ale také například v Přerově, Hulíně nebo ve Starém Městě.

Politici „do naha“ nechtějí. Termín pro přiznání majetku vypršel

S koncem listopadu vypršel určený termín pro starosty, místostarosty a zastupitele obcí na přiznání majetku nad 250 tisíc korun. Údaje budou veřejně přístupné na internetu, což umožňuje novela zákona platná od 1. ledna 2018. Některým takové 'svlékání politiků do naha' vadí a myslí si, že může mimo jiné vzbudit zbytečnou závist.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT