Většina z nás má Slováky ráda, většina z nás nevnímá naše slovenské sousedy jako obyvatele cizí země. I ve Zlínském kraji žije hodně Slováků, kteří jsou tady za prací nebo tady mají rodiny. Žije u nás hodně rodin, které mají na Slovensku své příbuzné.

„My budeme fandit Slovákům, je škoda, že hrají zrovna s českým týmem, ale rozhodně budeme fandit jim," shodují se manželé Pláškovi ze Zlína. Paní Zdenka je Slovenka, která ale ve Zlíně žije přes padesát let, téměř od svého dětství. Její manžel je rodilý Zlíňan, přesto dnes také bude držet palce Slovákům.

„No rozhodně našim, komu jinému," smáli se další hokejoví fandové Tomáš Dvořák a Milan Rozehnal ze Zlína. „Určitě vyhrajou," věří ve vítězství českého národního týmu oba.

Federální osmifinále zřejmě unikne rodilé Slovence Magdaleně Sokolové, výkonné ředitelce zlínského multiplexu Golden Apple Cinema.

„Na sledování zápasu kvůli práci nebudu mít čas, přiznám se, že hokej ani moc nesleduji. Manžel si ale určitě utkání nenechá ujít a bude se dívat. Domnívám se, že bude fandit českému národnímu výběru," přiblížila.

Ve Zlíně studuje na Fakultě multimediálních komunikací UTB i Slovák Michal Moricz. Je to student prvního ročníku a také hokejový fanoušek.

„Spíš než národní ligy mě zajímají soutěže KHL a NHL, ale olympiádu a mistrovství světa si nenechám ujít nikdy," přiznal mladý student.

„Budu samozřejmě fandit Slovákům," uvedl. Prozradil také, že zápas bude sledovat se svými slovenskými spolužáky. „Rozdělili jsme se na dva tábory a každý bude fandit svému nároďáku v jiné hospodě, protože kdybychom byli dohromady, nevím, jak by to dopadlo," smál se.

Podle něj ale kdyby Slováci z olympijského turnaje vypadli a Češi by v něm bojovali dál, rozhodně by jim držel palce. „Byl bych smutný, ale i tak bych fandil dál, aspoň Čechům," dodal.

A jak to tedy bude ve zlínských hospodách dnes od 18 hodin, kdy utkání začne, vypadat? Budou se tvořit české a slovenské tábory hokejových nadšenců?

„V každém případě by bylo dobré, kdyby si zájemci o zítřejší sledování olympijského hokejového turnaje zarezervovali místa," poradil Ivo Kratina, provozní Sportarena u Jeleňa ve Zlíně.

„Zatím ještě nějaká volná místečka máme," dodal.

„Také k nám chodí občas Slováci, kteří zde pracují, ale jestli tady budou při utkání, to nevím," usmál se provozní Ivo Kratina. V Barbaru v budově Ekofermu budou mít štamgasti rezervaci.

„Kdo však bude chtít přijít, může to zkusit i bez ní," pozvala zájemce provozovatelka baru Alena Šindelková.

Díky jedinému ruskému gólu při nájezdech v brance slovenského brankáře Laca jsou tak nyní kostky vrženy.

„K tomuto utkání naši bookmakeři stále vypisují pro sázející řadu speciálních sázek. O zápas Česko versus Slovensko totiž očekáváme opravdu velký zájem," uvedla tisková mluvčí Synotu Magda Pekařová.

„Můžeme jednoznačně potvrdit, že se na sázkových tiketech fanoušků z obou stran hranice projevuje patriotismus a národní hrdost 80 procent Čechů tak věří, že vyhraje naše mužstvo a v 65 procentech Slováci jsou zase přesvědčeni o výhře svých reprezentantů," doplnila.

Podle jejích slov na obou stranách hranice již zaznamenali sázky v řádech desetitisíců korun.

„Největší sázkové šílenství však zajisté přijde až před utkáním a očekáváme až dvojnásobný nárůst sázek," uzavřela Magda Pekařová, tisková mluvčí Synotu.

Fanoušci se na hranicích budou špičkovat, ale jen v dobrém

Sidonie, Horné Srnie - Mají to k sobě kousek, jen přes hranici. Osada Sidonie ještě v České republice a obec Horné Srnie na Slovensku. Na obou místech však žijí Češi i Slováci společně, ve vzájemné shodě, spokojeným životem. Utkání o postup do olympijského hokejového čtvrtfinále je ale pro ně přece jen důvod ke špičkování, hecování a také sázkám a snad i trochu k vytahování.

Důvod? Česko-slovenské osmifinále. Jak jej budou prožívat?

„Samozřejmě že se o tom bavíme. Je to velké téma a má pro nás pikantní nádech," usmál se Zdeněk Kolínek z Osadního výboru Sidonie.

„Vždyť kromě Čechů tady žije i plno Slováků. Určitě si utkání nenechají ujít a budou jej v místním pohostinství společně sledovat. I když se budeme navzájem tak trochu dobírat, přesto to bude v přátelském duchu. Stejně nakonec fanoušci týmu, který prohraje, sportovně uznají, že ten druhý byl zkrátka lepší," přiblížil člen Osadního výboru Sidonie.

„Já však osmifinálové boje budu sledovat raději doma u televize, jsem totiž trenér přes obrazovku a nedá mi to, abych utkání nekomentoval," usmál se Zdeněk Kolínek ze Sidonie.

„Vzhledem k tomu, že žijeme na pomezí, je to pro nás sportovní událost," uvedl starosta slovenské obce Horné Srnie Josef Húserka.

„Budeme držet palce Slovákům a budeme jim u nás fandit tak jako třeba při mistrovství světa v místní restauraci," přiblížil. Podle jeho slov utkání o postup do čtvrtfinále budou sledovat všichni společně, ať už místní, či přeshraniční z Brumova, Slavičína a jiných míst, na velkoplošné obrazovce.

„Valaši i Slováci jsou nekonfliktní povahy. Takže sledování a fandění národním týmům bude živelné, hlučné, ale korektní, v dobrém duchu a bez zášti," vysvětlil Josef Húserka. Podle něj pokud postoupí Češi, v Horném Srnie budou Slováci dále fandit Čechům, ostatně tak jako pokaždé.