Nová podoba zkoušky podle ředitelů škol ve Zlínském kraji zabírá spoustu času, už si na ni ale zvykli a problémů se letos nebojí.

„Státní maturity zabírají hodně času a školu stojí peníze navíc. Obdržené dotace nepokryjí náklady. Uvítali bychom navýšení,“ potvrzuje například ředitelka zlínské střední hotelové školy Hana Palacká.

Více financí především na odměny pro učitele by potřeboval také ředitel Integrované střední školy Centra odborné přípravy a Jazykové školy ve Valašském Meziříčí Petr Pavlůsek.

„Peněz je vždycky málo, navíc když chcete odměnit pracovníky za to, že dělají nad časový rámec a standardní úvazek. Cením si ale, že jsou si vědomi toho, proč kantořinu dělají,“ pochválil učitele Pavlůsek.

Problémy, které se na řadě škol loni při premiéře státních maturit objevily, už letos neočekává. „Zvládli jsme to vloni, zvládneme to i teď,“ je přesvědčen valašskomeziříčský ředitel.

O poznání klidnější než před rokem jsou i jeho kolegové z jiných středních škol. Vědí už, co je čeká, a tak prý není důvod k panice.

„Už jsme si zvykli a nemáme obavy. Státní maturity jsou coby síto studentů zkrátka potřeba,“ zhodnotil pro Deník ředitel kroměřížské střední školy hotelové a služeb Petr Hajný.

Na druhou stranu uvádí ale i konkrétní záležitost, která ho na podobě nových zkoušek nepřestává trápit. „Je rozdělena na spoustu dílčích částí. Maturitu studenti neskládají najednou, to není dobře,“ vytýká Hajný.

Letošní podoba státních maturit má ovšem podle ředitelů i světlé stránky. Hana Palacká ze zlínské hotelovky si nejvíce pochvaluje fakt, že studenti nemusejí v případě propadnutí u jednoho předmětu opakovat celou maturitu, jako tomu bylo dříve. „Pokud jednu ze tří částí neudělají, zopakují si v podzimním termínu jenom ji,“ upřesňuje Palacká.

Právě díky opravným termínům mají dvě střední školy ve Zlínském kraji se státními maturitami větší zkušenosti než ty zbylé.

„Podzimní opravné termíny totiž maturanti neskládali na svých kmenových školách. Pro reparáty Cermat vybral v každém okrese dvojici těch, kde je studenti absolvují. Jednou z vybraných jsme byli i my,“ vysvětluje ředitelka Soukromé střední školy Uherské Hradiště Petra Jestřabíková. Dodává, že za zkušenosti navíc je vděčná.

Komu se nelení…

Vedle zaměstnanců středních škol se na státní maturity pilně připravují samozřejmě také studenti. Ti, kteří státní zkoušku dospělosti skládali loni, svým letošním následovníkům vzkazují: není těžká. „Kdo nelení a pilně se učí, zvládne ji,“ uklidňuje Andrea Erbanová ze Starého Města.

Přirozený strach prý měla, naštěstí ji ale neochromil tak, aby zkoušku nezvládla. „Státní maturity jsou k dobru. Studenti se vytřídí, systém je spravedlivý,“ přidala na závěr svůj názor.