A tak 16. května zavítal rodák ze Zlína do amerického San Franciska. Pod dozorem šéfa konzultační firmy Jamieho Fisfise se společně se spolužačkou Zuzanou Motykovou podílel na několika volebních kampaních. „Nejdůležitější byla kampaň Dannyho Tarkaniana do amerického Kongresu, která měla měsíc do konce," vysvětluje. Podíleli se také na volbách starosty městečka Gilroy a průzkumech o tom, jak Kaliforňané vnímají tabákové výrobky.

„Důležitou zkušeností je pro mě, že jsem si mohl osahat spoustu pojmů, které jsem předtím znal jen z teorie." Hlavní náplní práce, která jim denně zabrala kolem sedmi hodin, byla data. „Američané neudělají jediný krok, aniž by věděli, jak na to voliči reagují. Když pošlou do schránek leták, hned druhý den obvolávají a zjišťují, jakou to má odezvu," vysvětluje třiadvacetiletý student tamní situaci. „V Česku je taková práce nepředstavitelná."

SLYŠELI TRUMPA I VIDĚLI VĚZNICI ALCATRAZ

„Víkendy jsme měli volné a strávili jsme je cestováním po západním pobřeží," přibližuje stážista. Společně se Zuzanou se podívali do národního parku Yosemite, Las Vegas, na projev Donalda Trumpa v San José i do vězení Alcatraz. „Zážitek z věznice byl silný. Audio průvodce namluvili bývalí vězni a bachaři. V hlavě mi utkvěla věta jednoho vězně, který řekl Neuplynul den, abys neviděl, co ztrácíš což je pravda. Žili v chladu a dvě míle od sebe měli jedno z nejzajímavějších měst Ameriky," přibližuje atmosféru v minulosti nejpřísnější věznice..

„Nezapomenutelná atmosféra vládla při čekání na výsledky voleb. Když se nakonec na obrazovce objevil výsledek, že náš kandidát vyhrál o deset procent, všichni, co se na kampani podíleli, byli v euforii," vzpomíná Petr, který si z měsíčního pobytu v USA přivezl nespočet zážitků. Nebyla to jeho první zkušenost s politickou kampaní. „Už dřív jsem byl na stáži v poslaneckém klubu a marketingovém oddělení TOP 09. Také pracuji v digitální agentuře, kde se starám o politické klienty," vyjmenovává aktivity, které mu pomohly získat stáž snů. V agentuře by také chtěl uplatnit nabyté zkušenosti při blížících se krajských volbách, při nichž bude pomáhat se správou sociálních sítí ODS.

MICHAELA VAŇHAROVÁ