„Někdy se to prostě stane. Ostatní dny se děti rodily a dnes už máme připravenou další maminku k porodu," řekl v páteční ráno lékař oddělení Miloslav Maule.

Zato v ambulancích KNTB ošetřili zdravotníci desítky pacientů. V otorhino-laryngologickém oddělení (ORL) jich bylo 30.

„Většinou jsme ošetřovali děti se středoušním zánětem. Čtyři dospělí pacienti přišli s podezřením na rybí kost v krku a u dvou se to potvrdilo. Kosti se nám podařilo vytáhnout. U zbývajících dvou už to byla jen stopa po rybí kosti, protože ještě doma sami použili správnou první pomoc a kosti zajedli chlebem," sdělil lékař ORL Vojtěch Beneda.

Jako zajímavost uvedl, že všichni pacienti ošetření na Štědrý den byli mladí, nad ročník 1980.

Příjmovou ambulancí interny KNTB prošlo na Štědrý den 40 pacientů, z nich devět muselo zůstat v nemocnici.

„Pět jsme hospitalizovali na běžném lůžkovém oddělení například se srdeční slabostí, závažnější infekcí nebo s bolestí na hrudi. Další čtyři skončili na jednotce intenzivní péče například kvůli zvracení krve, plicnímu edému nebo závažné infekci," sdělila lékařka interny Eva Jančová.

Podle ní většina pacientů, kteří mohli po ošetření odejít domů, přišla do ambulance s banalitami. „Vážnější problémy mělo jen několik z nich," dodala.

Také v ambulancích traumatologického oddělení KNTB bylo na Štědrý den rušno. Zdravotníci zde ošetřili 42 pacientů a dva z nich museli být hospitalizováni se zlomeninou kotníku.

„Měli jsme tu hodně pacientů se zhmožděním kotníkem, ošetřili jsme vykloubené rameno, zhmožděný hrudník, povrchové poranění hlavy a mnoho dalších poranění. Hodně úrazů bylo po pádu na blátě, těch je v posledních dnech všeobecně moc," řekla zdravotní sestra úrazové ambulance Michaela Janáčová.