Na prosinec nadprůměrné teploty a nedostatek vody totiž neumožňovaly výraznější zasněžování, situace by se však měla v těchto dnech obracet k lepšímu. Provozovatelé tak věří tomu, že nejpozději na Vánoce budou svahy připraveny.

Podle provozovatelky Bohdany Orlové přivítali o víkendu na Stupavě několik stovek lyžařů. „V sobotu to sice nebylo nic moc, ale dnes je zájem opravdu velký,“ pochvalovala si Orlová. Na hlavním svahu je připravená sjezdovka dlouhá 340 metrů, na které leží v průměru kolem 30 centimetrů sněhu.

„Snažíme se ji udržovat, v noci se něco i nasněžilo. Jsme pořád v ohrožení, ale hlásí mrazy, tak se to snad zlepší,“ doplnila Orlová.

Na nižší teploty netrpělivě čekali například ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku.

„Už zasněžujeme. Na Horalu je to velice slušné, je možné, že bychom ho už příští víkend pustili. Razula je níž, tam je to horší,“ řekl ČTK šéf střediska Leo Bača. V Karlovicích napadl tento týden první sníh, zhruba deset centimetrů. Kromě toho, že pokryl sjezdovky se díky němu zvedla i hladina Vsetínské Bečvy, odkud vlekaři mohou brát vodu na zasněžování.

V noci na dnešek pustili sněhová děla i v Karolince a na Soláni na Valašsku.

„Počasí nám celý týden nepřálo, byť napadlo do deseti centimetrů přírodního sněhu. Zasněžovat se ale dalo až v noci na dnešek. Byli bychom rádi, kdybychom odstartovali před Štědrým dnem, aby se areály zajely, ale sněhu je zatím bohužel ještě málo,“ povzdech si provozovatel obou zimních středisek Marek Cimala.

Čtyři sněhová děla se v noci rozjela na Pustevnách v Beskydech.

„Zasněžujeme sjezdovku Lokomotiva. Napadlo sice deset až 15 centimetrů přírodního sněhu, ale je to rozfoukané. Kvůli nedostatku vody ani nemůžeme více zasněžovat,“ řekl šéf areálu Karel Šrubař. Termín spuštění vleků si netroufl odhadovat.

„Bez dalšího přírodního sněhu příští víkend určitě nepojedeme,“ dodal. V okolí střediska se ale o víkendu pohybovali běžkaři. Upravená je však zatím pouze stopa na Radhošť.

Na start lyžařské sezony se chystají i na svahu nedaleko centra Zlína. „Loni jsme zahájili provoz 5. prosince, letos je to o 14 dnů posunuté. Je to o mrazu, budeme rádi, když se nám podaří vysněžit svah alespoň na Vánoce. Vypadá to, že dnes v noci by se konečně dalo začít zasněžovat. Máme deset sněhových tyčí, na přípravu areálu budeme potřebovat tak tři či čtyři mrazivé dny,“ řekl provozovatel areálu Michal Cepek.