„A to jsme spolu ještě pět let předtím chodili,“ prozradila na sobotní oslavě jedenasedmdesá­tiletá paní Květoslava. Její o rok starší manžel si ji vyhlédl jakožto cvičenku žlutavského Sokola. Sám pochází ze sousedních Halenkovic. Mají spolu tři syny, a těší se i ze čtyř vnuků. „Na rozvod jsme nikdy ani nepomysleli. Chce to ale trochu tolerance. Chvílema je to totiž na zabití,“ smál se Cyril Kašpárek.

Mladším lidem prý vůbec nezávidí. „Svět je hodně rychlý, spěje k velkému množství rozvodů,“ míní Kašpárek. Dodává, žádný ze synů se alespoň prozatím také nerozvedl.

Na oslavě zlaté svatby, kam přišli poblahopřát zlatým manželům kromě dětí a vnuků také zástupci obecního úřadu, nechyběl svatební dort, cukroví, nudlová polévka a svíčková. „Jen jsme tu polévku měli jíst z jednoho talíře,“ usmívala se paní Kašpárková. Ta také dodává, že za padesát let se lidé opravdu dobře poznají. „Jak sa říká: Už víme, co ten druhý včera večeřel,“ podotkla.

Zatímco při svatbě, která je před padesáti lety spojila v manžele, na svatební cestu nejeli, letos dostali od dětí pobyt ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. „Tam je hezky,“ těší se oba.

Ve Žlutavě připomíná oslava zlatých či diamantových svateb skutečný svatební obřad. Kašpárkovi jsou letos prvním párem, který ve vsi zlatou svatbu slaví. V září do bude další pár. V srpnu si dokonce při diamantové svatbě připomenou jedni Žlutavané šedesát společných let.